Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brexit’te Yeniden Süre Uzatımı Belirsizlik Gündemini Aralayabilir!

Dünya finansallarının yakından takip ettiği belirsiz süreç Brexit'te süre uzatımı gündeme netlik kazandırabilir. Gelişmenin ayrıntıları şöyle;
Brexit’te Yeniden Süre Uzatımı Belirsizlik Gündemini Aralayabilir!
Yorum

Avrupa Birliği liderleri İngiltere Başbakanı Theresa May’a Çarşamba günkü bir zirvede bloktan ayrılma anlaşması için destek başlığında daha fazla zaman vermeye hazırlanıyorlar.

Bayan May, Brexit’te 30 Haziran’a kadar ikinci bir gecikme talep etti. AB’nin uzatma yapmaması, İngiltere’ye ve bazı AB ülkelerine ciddi ekonomik zarar gelmesi ihtimalini artıracak nitelikte ele alınabilir. İngiltere’nin Bloktan başlangıçta 29 Mart’ta ayrılması planlanıyordu.

Brexit anlaşması İngiliz milletvekilleri tarafından üç kez reddedilen Bayan May, Berlin’deki Alman Şansölyesi Angela Merkel ve Paris’teki Fransa Lideri Emmanuel Macron ile görüşmek üzere düzenli bir kabine toplantısı gündemdeydi.

May’ın İfadeleri

Bayan May liderlerine, kendi Muhafazakar Partisindeki bir grup zorlu milletvekilinin yaptığı anlaşmadan geri dönemedikten sonra geçen hafta döndüğü ana muhalefet İşçi Partisi ile yaptığı görüşmeler hakkında bilgi verdi.

May’ın Berlin’deki toplantısından sonra yaptığı açıklamada liderlerin, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden düzenli olarak geri çekilmesinin sağlanmasının önemi konusunda anlaştığı ifade edildi.

Bayan May’ın anlaşması, İngiltere’nin bloktan çıkışını düzeltmeyi amaçlıyor. İngiltere’nin AB’ye yapacağı mali anlaşma ve en azından 2020’nin sonuna kadar ekonomik ilişkilerin olduğu gibi devam edeceği bir geçiş dönemi gibi boşanma meseleleri hakkında yasal olarak bağlayıcı bir geri çekilme maddelerini içeriyor.

Uzatıma Dair Nedenler Bulunabilir

Tusk son deneyimlere dayanarak, “Avam Kamarası’ndaki derin bölünmelerin yanı sıra, onay sürecinin Haziran ayı sonuna kadar tamamlanabileceğine inanmak için küçük nedenler olabileceğine dair düşünceler gündeme gelebilir.” dedi.

Bay Tusk herhangi bir anlaşmanın, İngiltere ‘nin ayrılmayı beklerken kilit AB girişimlerini engellemekten kaçınmak ve mevcut geri çekilme anlaşmasının yeniden müzakere edilmediğini açıkça belirtmek için takılan iplerle birlikte gelebileceğini de ekledi.

İngiltere ve AB Brexit anlaşmasının onaylanmasını erken kabul ettiyse, teklifine göre İngiltere son ayrılık tarihinden önce ayrılabilir.

Avrupa Konseyi başkanı, daha kısa bir sürenin İngilizler üzerinde bir karara varması için baskı yapacağı savını kabul etti. “Bildiğiniz gibi, Brexit ile kolay bir çözüm yok. Söz konusu seçeneklerin her ikisinin de avantajları ve dezavantajları var.”dedi.

Bloktan Düzenli Bir Ayrılık İçin Çalışılıyor

AB’nin baş müzakerecisi Michel Barnier, Avrupa tarafının İngiltere’nin bloğu düzenli bir şekilde terk etmesini sağlamaya odaklandığını ifade etti. Avrupa Birliği bakanlarının Lüksemburg’daki Brexit toplantısı sonrasında, “İngiltere’ye bu son fırsatı, düzenli bir geri çekilme sağlamak için vermeye çalışıyoruz.” açıklamalarına yer vermişlerdi.

May Muhafazakar Parti ile İngiltere’nin ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin Brexit anlaşmasını onaylamanın bir yolunu bulma konulu görüşmelerine Salı günü devam etti. Bayan May’ın ofisi daha sonra görüşmelerin üretken ve geniş kapsamlı olduğunu ve iki tarafın Brüksel’deki zirveden sonra Perşembe günü tekrar görüşeceğini duyurdu.

Ancak Müzakereler, iki ana teklifte de ilerleme kaydedilmediğini bildirmesiyle birlikte zor bir  tabloda görünüyor. İngiltere’nin Brexit’ten sonra AB’nin gümrük birliğinde kalması (İngiltere’nin kendi ticaret anlaşmalarına girme yeteneklerini sınırlandıracak bir adım olması gerektiği) ve herhangi bir anlaşmanın kamu desteğini onaylamak için başka bir referandum yapılması gündemleri ile karşı karşıya kalınabilir.

Herhangi Bir Kriz Beklentisi Yok

Çalışma ayrıca, anlaşmayı güvence altına almayı kabul ettiği herhangi bir değişikliğin, gelecekteki Muhafazakar başbakan tarafından devrilmeyeceğinin garantisi de istiyor. Bayan May’ın, anlaşma kabul edildikten sonra istifa edeceğini söylediği dikkat çeken bir diğer ayrıntı oluyor.

Avrupalı ​​diplomatlar Salı günkü toplantıdan sonra bu hafta kriz beklemeyeceklerini vurguladı. Bay Barnier, AB’nin İngiliz tarafındaki bir sonraki adımların yol haritasını görmek isteyeceğini söyledi.

İngiltere’nin AB’nin gümrük birliğinin bir parçası olmak istediğini belirten bir planın kabul edilebilir bir yol haritasının örneği olabileceğini de ekladi.

Süre Uzatımı Gelecek Döneme Yansıyabilir

Fransa’nın Avrupa İşleri Bakanı Amélie de Montchalin, uzatmanın İngiltere’nin gelecek dönemde kararlar almasında ne gibi bir rol oynayacağına ilişkin soruları gündeme getirdiğini ifade etti.

AB kanunları uyarınca İngiltere’nin, bir bloğun üyesi olduğu sürece tüm hak ve yükümlülüklerini yerine getireceği biliniyor.

Bununla birlikte İngiliz diplomatlar, 2016 Brexit referandumundan bu yana bloğun geleceğini etkileyen tartışmalara müdahale etmek istemediklerine dayanarak bazı önemli Avrupa tartışmalarında arka koltukta kaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu