Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brexit Öncesi İrlanda Sınırı Toplantısı, GBP/USD ve Değer Kaybeden Petrol Argümanları

Belirsizliği gündemden düşmeyen Brexit öncesinde İngiltere ve AB'nin İrlanda sınırına dair gerçekleştireceği toplantı, GBP/USD, FTSE 100 endeksi ve ham petrol incelemesi.
Brexit Öncesi İrlanda Sınırı Toplantısı, GBP/USD ve Değer Kaybeden Petrol Argümanları
Son Güncelleme: 
Yorum

Brexit’te belirsiz hava hakimken Theresa May İrlanda sınırına dair yeni bir anlaşmaya gitmek üzere Avrupa Birliği yetkilileri ile görüşmeye hazırlanıyor. Görüşmenin yarın gerçekleşmesi planlanıyor. Belirsizliği etkileyen faktörler arasında yer alan sınır gündemi, 50. maddeye göre sonuna gelinen Brexit sürecinden sonraya bırakılması muhtemel gündemler arasında da yer alıyordu. Yarınki toplantı sonuçları sürece dair belirsizliklerden birini etkileyeceği için, İngiltere varlıkları üzerindeki etkisi önem arz etmekte. Rölatif Avrupa finansallarını da bağlayan görüşme yakından takip edilecek.

Haftanın ikinci işlem gününde açıklanan yılın ilk Satınalma Müdürleri Endeks (PMI) verisi bir önceki (2018 Aralık) 54,2 verisine karşılık, 53,5 beklentisinin altında 52,8 seviyesinde açıklandı. Beklentinin altında güncellenen rakamlar olumsuzluğu yine haber etti. Aralık açıklamasında 52,6 beklentisine karşılık 54,2 olarak duyurulan PMI, 50 eşeğinin üzerinde pozitif bir duruş sergilerken son açıklamada bu seviyeye yakınlaşma faaliyet şartlarının zorlaştığının sinyalini verdi. 

Sektörü Koşullarının Zorlaşma Sinyali Olan Veri ve FTSE 100

Koşulların Zorlaştığı Sinyali Okunan Ocak Ayı PMI ve FTSE 100 BakışıReel sektör yansıması hisse senedi piyasasına yansıyacağı için endeks üzerinde negatif bir görünüme kaynak olabilir. İngiltere FTSE 100 endeksi sabah seansındaki negatif görüntüsünden ayrışmayı başararak %0.07 prim düzeyinde 7.183 puandan fiyatlanmakta. Endeks üzerinde 95 bileşenden en fazla kayıp veren şirket TUI AG (TUIT) olurken değişim negatif yönde %2.37 seviyesinde gözleniyor. Mart vade endeks kontratında ise %0.10 prim ile 7.117 seviyesi üzerinde işlem alınmakta.

GBP/USD paritesi üzerindeki bölgeden ayrılığın belirsizliğine dayanan baskı devam ederken finansal 1,2995 seviyesinde bulunan 50 günlük hareketli ortalamasının altında grafikleniyor. ADX indikatörünün 14 günlük periyotta çalıştırılması sonucunda 33 seviyesindeki grafiklerin rengi kırmızı ve bölgesi satım olarak gözleniyor.

Ham Petrol Hafta Ortasında Performansını Gevşetti

Değer Kaybeden Ham Petrol İncelemesiHam petrol ABD stok beklentisinin yüksek olması ve sondaj kulelerinin sayısındaki yine beklenti üzerindeki gelişmeye paralel düşerken OPEC üyelerinin arz kısıntısı gündemi kaynaklı değerlenme gösteriyordu. Diğer tarafta Venezuela liderlik gündemindeki sorunlar petrol zengini ülkenin üretim sorunlarına yol açarak yükselen fiyatların destekçisi olmuştu.

Brent Petrol varil başına 61,51 $’dan fiyatlanırken günlük bazda hafta ortasını %0.76’lık bir kayıp ile göstermekte. Bugün Nisan vade Brent Petrol (LCOJ9) %1’e yakın bir kayıp vererek 61,40 $ civarında fiyatlanıyor. Mart vadeli WTI Petrol (West Texas Intermediate) ise %0.88 değer kaybı ile 53,19 $’da gözleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu