Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Boston FED ve MIT, CBDC Teknik Araştırmasını Yayınladı

Boston Federal Rezerv Bankası ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) doların dijital hale getirilmesi amacıyla CBDC'lere yönelik araştırma yaptı.
Boston FED ve MIT, CBDC Teknik Araştırmasını Yayınladı
Yorum

Son dönemde ülkeler kendi para birimlerini dijital hale getirmek amacıyla CBDC araştırmalarına hız verdi. Boston Federal Rezerv Bankası ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), potansiyel CBDC’lerde kullanılabilecek bir teknik araştırmayı ve bunun açık kaynak kodlarını paylaştı.

Reuters’ın ulaştığı raporda, potansiyel bir kararın önce Kongre’den geçmesi gerekmesi nedeniyle, CBDC geliştirmek için kesin bir plan yer almadı.

Boston Fed Başkan Yardımcısı Jim Cunha, mevcut aşamada net bir karar alınmadığını ancak olası bir CBDC başlatılması halinde izlenmesi gereken yola dair bilgilere ulaştıklarını söyledi.

Dijital Dolar için Birkaç Yıl Var

Dijital Dolar için Birkaç Yıl Var

Dijital doların geliştirilmesi için “Project Hamilton” adlı bir program kapsamında birkaç yıllık bir süreç gerekiyor. Raporda, bunun ilk aşamasının yazılım geliştirme olacağı belirtildi. Araştırmacılara göre, deneysel kod saniyede 1,7 milyon işlem gerçekleştirebiliyor ve bunların çoğu 2 saniyenin altında gerçekleşiyor.

Araştırmacılar dijital para birimi için en iyi yola karar verildikten sonra yeni özelliklerin eklenebileceğini belirtiyor. Fed ve MIT, araştırmanın bir sonraki aşamasında güvenlik, mahremiyet ve programlanabilirlik alanında yoğunlaşacak.

Fed yetkililer ve yasa düzenleyiciler, bir CBDC ihtiyacı konusunda ikiye bölünmüş durumda. Bazıları bunun finansal katılımı iyileştirebileceğini söylerken, bir diğer kesim ise maliyetlerin potansiyel faydalardan daha ağır basabileceğinden endişe duyuyor.

CBDC alanında Çin diğer ülkelerden bir adım önde bulunuyor. Dijital yuan, Pekin’de düzenlenecek Kış Olimpiyatları’nda kullanılacak. Köye gelen ziyaretçiler CBDC’yi ilk kez kullanma şansına sahip olacak.

Hindistan’ın yakın gelecekte CBDC’yi başlatacağını öne süren raporlar bulunuyor. Buna göre ilk test sürecinin Mart ayında başlayabileceği belirtiliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%