Yatırım yapmaya başla!

Borsaya Girmeden Önce Öğrenilmesi Gerekenler

Borsaya Girmeden Önce Öğrenilmesi Gerekenler

Kazançlı yatırım piyasası olan borsaya giriş yapmak ve birikimlerini en iyi şekillerde değerlendirmeyi istemek çoğu kişinin en büyük arzusudur. Bu anlamda tahmin edersiniz ki borsaya giriş yapmadan önce bilmeniz ve öğrenmeniz gerekenler vardır. Bunları öğrenerek piyasaya giriş yaparsanız borsayla aranızda sıkı bir bağ kurabilirsiniz. Böylelikle beklentilerinizi karşılamanız için nasıl bir strateji izlemeniz gerektiğine karar verebilirsiniz. Biliyorsunuz ki iyi bir strateji tüm olumsuzluklara rağmen etkili sonuçlar elde etmeyi sağlar. Bu nedenle piyasaya giriş yapmak isteyenlerin öğrenmesi gerekenlerden bahsetmek istiyorum.

Borsa, ciddi anlamda kazanç sağlamayı mümkün kılan piyasadır. Buna en iyi örnek piyasadan evini geçindiren yatırımcıların olmasıdır. Elbette ki tam tersi birikimlerini borsa yüzünden kaybedenler de vardır. Bu yüzden borsaya girmeden piyasanın yatırım yapmaya elverişli olup olmadığına karar vermelisiniz. Bu kararı verebilmek için kesinlikle borsa bilginizin ve deneyiminizin belli bir seviyeye gelmiş olması şarttır. Çünkü rastgele işlem yaparsanız, piyasadan istediğinizi alamadan ayrılmak zorunda kalırsınız. Bu yüzden belirli bir bilgi birikiminden ve tecrübesinden sonra gerçek hesap açıp açmama düşüncenizi netleştirmelisiniz. Böylece kararınızı daha doğru bir şekilde verebilirsiniz. Hiçbir şey bilmeden verilen kararlar nedeni ile ileride düzenli bir kazanç sağlayacakken, yolun yarısından dönebilirsiniz. Bu nedenle birkaç önemli hususun üzerinde durmak istiyorum.

Temel Borsa Kavramlarını Öğrenmek

Temel Borsa Kavramlarını ÖğrenmekNasıl ki bir kişiye istediklerinizi yaptırmak için o kişiyi içten fethetmeniz gerekiyorsa borsadan beklentilerinizi karşılamanız için öncelikle yapı taşı olan temel konuları öğrenmeniz gerekiyor. Bu konuda öncelikle temel kavramlardan başlamalısınız. Lot, pip, marjin gibi terimleri öğrenmelisiniz. Marjin nedir, nasıl hesaplanır, öğrenmek için tıklayınız. Ardından yatırım araçları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Fiyat eğilimlerini yorumlayabilmek için analizler konusunu kapsamlı olarak incelemelisiniz. Tüm bilgileri öğrendikten sonra ileri seviye eğitimler almalısınız. Bunun için aracı kurumlarının eğitimlerinden faydalanabilirsiniz. Böylelikle başlangıç seviyesinden itibaren kesintisiz olarak ileri düzeyde borsayı öğrenebilirsiniz. Mantığını kavrayabilirsiniz. Buna göre işlemlerinizi bilinçli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Aracı kurumlarının eğitim faaliyetleri sayesinde sadece temel konuları değil, borsanın püf noktalarını da öğrenebilirsiniz. Bunun için tüm faaliyetlerden yararlanmalısınız. Özellikle eğitim CD’lerini seyretmelisiniz. Bu CD’lerde yer alan örneklerin deneme hesaplarında sağlamasını yapmalısınız. Böylece hem teorik hem de pratik anlamda kendinizi geliştirebilirsiniz. Başarılı olmak için nasıl bir strateji uygulamanız gerektiğini belirleyebilirsiniz. Buna göre en uygun fiyat seviyelerinden işlemlerinizi gerçekleştirerek beklentilerinizi karşılayacak kazançlar elde edebilirsiniz.

Borsa Deneyimi Yaşamak

Borsa Deneyimi YaşamakTemel kavramların yanı sıra öğrenmeniz gereken bir diğer konu borsa tecrübesidir. Bunu uygulamalı olarak öğrenmeniz gerekir. Bunun için deneme hesapları geliştirilmiştir. Bu hesaplarda öğrendiğiniz bilgileri pratiğe dökebilirsiniz. Uygulamalı olarak alım – satım nasıl yapılır öğrenebilirsiniz. Borsada alım – satım nasıl yapılır sorusunun cevabını öğrenmek için bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Kısa bir süre sonra hem kar getirecek araçları hem de zamanları öngörmeye başlayabilirsiniz. Aynı şekilde riskleri de öngörebilir hale gelebilirsiniz. Böylelikle kazandığınız tecrübeler sonucunda var olan ve olması beklenmeyen riskleri engelleyebilirsiniz. Ters gidecek durumlarda zarar etmeden pozisyonunuzu sonlandırabilirsiniz. Avantajlı durumlarda ek alımlarda bulunabilirsiniz. Tüm bunlar için borsa tecrübenizin olması gerekir.

Borsa deneme hesapları sayesinde gerçek piyasa koşullarında işlemlerinizi yaparak piyasada para nasıl kazanılır öğrenebilirsiniz. Böylelikle hem işlem platformuna adapte olursunuz hem de yatırımın sırlarını çözebilirsiniz. Yatırım hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarını burada bulabilirsiniz. Bu sayede de birikimlerinizi ciddi anlamda değerlendirebilirsiniz. Bu konuda deneme hesaplarının büyük bir nimet olduğunu bilmelisiniz. Çünkü bu hesaplarda işlemler sanal parayla yapılır. Böylece deneyim kazanmak için kendi paranızı riske atmazsınız. Stres altında olmadan borsanın mantığını ve işleyiş prensibini öğrenebilirsiniz. Bu sayede hedeflediğiniz rakamlara gerçek hesapta kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Doğru Borsa Aracı Kurumu Seçimi Yapmak

Doğru Borsa Aracı Kurumu Seçimi YapmakBorsaya girmeden önce öğrenilmesi gereken en önemli konulardan biri de aracılık faaliyetinde bulunan kurumlar arasında yatırım mantığınıza eşleşen kurumu seçmenizdir. Bu konuda ilk dikkat etmeniz gereken konu seçeceğiniz aracı kurumun yasal olmasıdır. Bu gerçekten de son derece önemlidir. Çünkü kurumun yasal olmaması yatırımcıların dolandırılmasına neden olabilir. Bu nedenle borsa yatırımcısı olmak için ne yapmalı buradan öğrenebilirsiniz. Bu riski tabii ki kimse göze almak istemez. Bu nedenle kesinlikle tercihinizi yasal olan kurumdan yana kullanmalısınız. Bu hususta SPK’nın internet adresinde yer alan kurumların listesini inceleyebilirsiniz. Yetki belgelerine ulaşabilirsiniz. Buna göre hangisini tercih etmeniz gerektiğine karar verebilirsiniz. Bu hususta önerim kurumların deneme hesaplarını kullanmanızdan yanadır. Çünkü sadece sunulan avantajlar değil, yatırımda gösterilen ilgi, alaka da önemlidir.

Deneme hesapları sayesinde aracı kurumlarının, size sunmuş olduğu imkanların yanı sıra sağlamış oldukları olanakları da görmüş olursunuz. Örneğin, her kurum yatırımcısına saatlik, günlük analizler ve raporlar sunmamaktadır. Bu imkanlar önemlidir. Çünkü fiyat seviyelerinin doğru bir şekilde yorumlanabilmesi açısından yatırımcıların bilinçlendirilmesi gerekiyor. Bu yüzden bu olanakları sağlayan kurumlar her zaman için yatırımcıların başlıca tercihleri arasındadır. Aynı zamanda uzmanların yatırımcılarla kurmuş oldukları diyalogların ve paylaşımların da tercihleri değiştiren etkisi vardır. Bu nedenle bu hususları göze alarak seçimde bulunmalısınız. Bu nedenle de deneme hesaplarını kullanmanızda fayda vardır. Bu sayede kurumun yatırımcısı olmadığınız halde ilgi, alakalarını ve paylaşımlarını görebilirsiniz. Buna göre de fikrinizi değiştirebilirsiniz.

Sonuç olarak, borsaya girmeden önce öğrenilmesi gerekenler adlı yazımızda bilgi, deneyim ve aracı kurumu seçimi üzerinde durduk. Bu 3 unsur piyasaya etkili bir başlangıç yapabilmeniz için oldukça önemlidir. Çünkü işlemleriniz aracı kurumları vasıtasıyla yapılır. Bu nedenle de güvenilir bir kurum seçmeniz gerektiği gibi aynı zamanda yatırım için en uygun fırsatları sunanı seçmeniz gerekiyor. Böylelikle seçiminiz sayesinde gerek uzmanların yardımını alarak gerekse de kurumun olanaklarını kullanarak iyi bir borsa bilgisine ve deneyimine sahip olabilirsiniz. Böylelikle kısa zaman içinde birikimlerinizi değerlendirerek, başarılı yatırımcılar arasında yerinizi alabilirsiniz. Profesyoneller gibi bütün işlemlerinizin sonucunda beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum