Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa İstanbul Yüksek Faiz Ortamının Süreceği Açıklamasıyla %1’e Yakın Yükseldi

Merkez Bankası Başkanı Ağbal, uzun bir süre faiz indiriminin mümkün olmadığını belirtirken, TL varlıklarında alımlar arttı.
Borsa İstanbul Yüksek Faiz Ortamının Süreceği Açıklamasıyla %1’e Yakın Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi 21 Ocak tarihinde 1582 puan ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Ancak devam eden günlerde küresel piyasalardaki satış dalgasına kapılan yurt içi piyasalarında sert düşüşler yaşandı.

Ocak ayını 1500 puan altından tamamlayan Borsa İstanbul, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın sıkı duruş mesajını birçok kez yinelemesi ile yeniden toparlanışa geçti.

BIST 100 endeksi saat 10:51 itibarıyla %0,84 artıda 1547 puandan işlem görüyor.
BIST 100 1548'e Yükseldi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Perşembe günü 1534 puandan kapanan endeks, haftanın son işlem gününe 1544’ten başladı. Açılışta %0,64 artış olan endekste yatırımcısına en fazla kazandıran %0,92 ile finansal kiralama ve faktoring oldu. Turizm dışındaki tüm sektör endeksleri yükselirken bankacılık %0,83, holding %0,56 oranında artış gösterdi.

Gün içerisinde ise 1542 ila 1548 arasında hareket ederek %1’e yakın primlendi. Analistler dün yurt dışı borsalarının da pozitif kapandığını ve bunun Türkiye pay piyasalarını etkilediğini belirtti. Şu sıralar şirketler finansal bilançolarını açıklarken iyi gelen rakamlar hisselere olumlu yansıyor.

Analistler kar açıklayan şirketlerin hisse fiyatları için hedef seviyeyi yükseltiyor. Bunun yanında ABD’nin teşvik paketine dair olumlu haberlerin alınması da küresel piyasalarda risk iştahını artırmış durumda. Haberimizi hazırladığımız şu dakikalarda spor endeksi %0,19, turizm endeksi %0,56 düşüşle hareket ediyor.

Bunlar dışında kalan tüm alt endeksler kazanım tarafında bulunurken bankacılık %0,15, bilişim %1,64, holding %0,75, orman, kağıt ve basım %2,48, sigorta %0,55, tekstil %1,21 ve teknoloji %0,96 yükseliş ile işlem görüyor. Teknik açıdan BIST 100’de 1539 – 1542 arası destek, 1548 – 1551 arası direnç seviyeleri olarak izleniyor.

ABD ve Avrupa’dan herhangi bir yaptırım görünmemesi, sıkı para politikası duruşu ve uluslararası piyasalarda yeniden oluşturulmaya başlanan güven ortamı ülke risk primini düşürdü.
Türkiye'nin CDS Risk Primi 295 Puan
Kaynak: Bloomberg HT

Türkiye’nin kredi temerrüt takas risk primi (CDS) şu sıralar 295 puana gerilemiş durumda. Pandeminin ekonomide yarattığı etkiyle 2020’nin Nisan ayında 667 puana kadar çıkmıştı. En son Şubat ayının sonlarında 300’lü seviyeleri gören CDS risk primi, o tarihten beri ilk kez 300 altına indi.

Kasım ayının başında 550 puanlarda seyrediyordu. Merkez Bankası başkanı ile Hazine bakanının değiştirilmesi, bunun yanında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomide reform mesajlarıyla düşüşe geçti.

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, Reuters’a verdiği röportajda bu yıl uzun bir süre faiz indiriminin mümkün olmadığını söyledi.

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal Reuters AçıklamasıGeçtiğimiz günlerde de 2023 yılına kadar sıkı ve ihtiyatlı para politikası duruşunun sürdürüleceği söylenmişti. Dolar kuru bu gelişmelerle 7,07’ye kadar geriledi. Döviz rezervlerini ihale yöntemiyle sabırlı bir şekilde artıracaklarını belirten Ağbal, yabancı merkez bankaları ile döviz swap anlaşmaları yapma planları olmadığını aktardı.

%5 enflasyon hedefine ulaşmak için gece gündüz çalıştıklarını ve zorlu bir sürecin içinde olduklarını bildiklerini söyledi. Enflasyon düşüşe geçtiği zaman sıkı para politikasından çıkınca yeniden yükseldiğini ve bunu geçmiş tecrübelerde yaşadıklarını aktardı. Bu nedenle de sıkı duruşun uzun bir süre daha devam edeceğini ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu