Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa İstanbul ve Türk Lirası Yön Bulma Konusunda Kararsız, Hareketlilik Zayıf!

Haftanın son işlem gününde kararsız kalan Borsa İstanbul ve Türk lirasında hareket marjları düşük seviyelerde.
Borsa İstanbul ve Türk Lirası Yön Bulma Konusunda Kararsız, Hareketlilik Zayıf!
Son Güncelleme: 
Yorum

Haftanın son işlem gününde yön bulunamadı. Borsa İstanbul 100 endeksi 19 Nisan Cuma önceki günlerden çok daha farklı bir performans ile değerlendiriliyor. Endeks üzerinde yön bulunamaması bir yana, hareketlenme ani değil.

Günlük hareket marjlarında 97.293 ve 96.756 seviyeleri arasında dalgalanmalar mevcut. Küresel piyasalarda devam eden risk iştahı kaynaklı yükselişte ivme kaybı gözlenmekte. Asya tarafındaki Endeksler haftayı yataya çok yakın bir bölgede %0.20 civarıdaki değerlenmeleri ile kapattı.

Avrupa tarafında da görüntünün zayıf kaldığını söyleyebiliriz. Bu harekette beklentilerin altında gerçekleşen PMI verisinin etkisi değerlendirilebilir. Gelişmeye rölatif kar satışlarından nasibini alan endeksler üzerinde bir geri çekilme de mevcut.

Borsa İstanbul ve FT Gelişmesi

Borsa İstanbul ve Dış Basın GelişmesiDış basında yer alan Türk varlıklarındaki risk yüksekliği, yatırımcının çekimser kalması ve TCMB rezervlerine dair açıklamalarında gerçeğin yansıtılmadığının ifade edilmesi 18 Nisan Perşembe günü %1.34 değer kaybederek 96,886 seviyesine gerilemişti.

Endeksin bugünkü hareketlerinde 96.370 seviyesinde ilk desteğini ele aldık. 95.850 seviyesinde ikinci desteğinin yorumlanabileceğini düşündüğümüz hareketlenmede 97.140 seviyesinin altında bir düşüş hareketini de bekledik.

Yukarı yönde 97.140 eşiğinin üzerinde 97.650 ve 98.420 seviyelerini olası birer direnç olarak değerlendirebiliriz. F_XU03000419 iş kodlu Nisan vade endeks kontratı da %1.59 değer kaybının ardından (dün) bugün 121.410 seviyesindeki desteği ile ele alınıyor.

DXY’de Yükseliş

Dolar Endeksinde Yükseliş Devam EdiyorABD Dolarını 6 ülke para cinsine karşı takip eden ABD Dolar Endeksi (DXY) haftanın son işlem gününde %0.12 değer kaybı göstererek 97,36 seviyesine geriledi. Endeksin 96,80 civarındaki hareketinin ardından bir yükseliş 97,43 seviyesine kadar sürmüş ve oradan geri dönüş başlamıştı.

97,07 seviyesinde karşılaşılan 20 günlük ve 96,86 seviyesinde beliren 50 günlük hareketli ortalama seviyelerinin olası birer destek olabileceğini düşünebiliriz. Endeks üzerindeki 14 günlük RSI indikatörü de 57 seviyesinde alım bölgesinde dalgalanıyor.

Türk Lirası ve Michigan Tüketici Hassasiyeti

Türk Lirası ve Michigan Tüketici Hassasiyeti PerformanslarıTürk lirası dolar karşısında belirsiz bir tavır sergiliyor. USD/TRY paritesinde yer yer %0.20 civarındaki değer kazanımları ile karşılaşılırken yer yer negatif bölgedeki grafikler ile karşılaşıyoruz. 5,75 seviyesinin önemi yüksek olabileceği gibi 14 günlük RSI indikatörü de 63 seviyesinde alım vermekte.

Michigan tüketici hassasiyetinin ölçüldüğü endekste 500 kişi ile anket yapılıyor. Çalışmaların sonuçları ABD Doları üzerinde ayı ya da boğa piyasaları okunmasına fırsat veriyor. Nisan ayının ilk verisi 98,1 seviyesine karşılık 96,9 olarak gerçekleşmişti. Ayın İkinci varisi ise 97 beklentisinde.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu