Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsa İstanbul Abu Dabi’ye Bilgi Teknolojilerinde Destek Verecek

Borsa İstanbul Abu Dabi Borsası’na teknoloji ihraç edecek. İki ülke arasında Kasım ayında mutabakat zaptı imzalanırken, nihai anlaşma sağlandı.
Borsa İstanbul Abu Dabi’ye Bilgi Teknolojilerinde Destek Verecek
Yorum

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşik Arap Emirliklerine yaptığı ziyaret sırasında Borsa İstanbul ile Abu Dabi Borsası (ADX) arasında ticari anlaşma imzalandı.

Anlaşmaya göre Borsa İstanbul Abu Dabi Borsası’na bilgi teknolojileri alanında uygulama ve danışmanlık desteği sağlayacak. İmzalar Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun ile Abu Dabi Borsası Genel Müdür ve CEO Saeed Al Dhaheri tarafından atıldı.

Konuya ilişkin ilk görüşmelerin Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan’ın, 24 Kasım 2021 tarihinde gerçekleştirdiği Türkiye ziyareti sırasında yapıldığı bildirildi. İlk imzaların atılmasının ardından, iki ülke borsaları arasında görüşmeler devam etti.

Bunun sonucunda Borsa İstanbul’un; Abu Dabi Borsası’na sistemlerin kurulması, entegrasyonu, platformun güncellenmesi, verilerin yeni platforma aktarılması, uygulama ve kabul testleri, tecrübe aktarımı ve eğitimlerin yanı sıra bilgi teknolojileri alanında danışmanlık hizmeti vermesine karar verildi.

Çalışmaların bir kısmı Abu Dabi’de, bir kısmı ise uzaktan sürdürülecek. Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, bilgi ve tecrübelerin başka borsalara aktarılması konusunda çok heyecanlı olduklarını söyledi.

Abu Dabi Borsası’na çeşitli konularda danışmanlık hizmeti vereceklerini ve Borsa İstanbul’un marka projesi olarak en güzel şekilde tamamlamayı planladıklarını dile getirdi.

Abu Dabi Borsası Genel Müdürü ve CEO’su Saeed Hamad Al Dhaheri konuya ilişkin olarak “Borsa İstanbul ile ortaklaşa gerçekleştirilen bu girişim ADX’in teknoloji kapasitesini daha da artıracak, yeni ortaklarımızla yakın çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.” ifadesini kullandı.

Abu Dabi Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hisham Khalid Malak ise karşılıklı yarar için daha fazla iş birliği alanı keşfetmeyi sabırsızlıkla beklediklerini dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu