Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST 100 Endeksi Erdoğan’ın Faizlere Yönelik Açıklamasıyla Sert Dalgalandı

Yatırımcıların Merkez Bankası toplantısına kitlendiği ortamda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz artışı beklentisini düşüren açıklaması BIST 100 Endeksi’nde 22 puanlık kayba yol açtı.
BIST 100 Endeksi Erdoğan’ın Faizlere Yönelik Açıklamasıyla Sert Dalgalandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Piyasaların gözü kulağı Perşembe günü yapılacak Merkez Bankası aylık Para Politikası Kurulu toplantısında alınacak kararda. Genel olarak faiz artışı beklentisinin yüksek olması sebebiyle döviz kurlarında yaklaşık on gündür çok sert düşüşlere tanıklık ettik.

Banka Ekim ayında piyasayı şaşırtıcı bir karar alarak faiz değişikliği yapmamıştı. Bunun ardından dolar ve Euro rekor üstüne rekor kırarken, geçtiğimiz hafta sonundan itibaren ekonomi yönetiminde alınan bazı kararlar ve açıklamalar yurt içi piyasalarındaki oynaklığı durdurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi Şurası’nda yaptığı konuşmada faiz artışına sıcak bakmadığının sinyalini verdi.

Erdoğan’ın konuşması sonrasında, faiz artışı yapılmayacağı düşüncesinin oluşmasıyla piyasalarda dalgalanma gözlendi.

Erdoğan TOBB KonuşmasıFaiz artışına sıcak bakmadığını bir kez daha ifade eden Erdoğan, yüksek faizden arındırılmış birçok destek paketini hayata geçirdiklerini söyledi. Alınan tüm kararlarda millet ile kurduğu ortak akıldan faydalandıklarını ifade etti. Son 18 yılda demokrasi ve kalkınma yolunda büyük mesafe kat ettiklerini sözlerine ekledi.

Birçok iş insanının faizler nedeniyle iflas ettiğini hatırlatarak bu duruma bir daha izin vermeyeceklerini ima etti. Piyasalar günlerdir yarın yapılacak toplantıda faiz artışına kesin gözüyle bakıyor. Dolar 6 Kasım’da 8,58’e çıkarak tarihi rekorunu kırmıştı.

Aynı gün Euro ve sterlinden de tüm zamanların zirvesi gelirken ekonomi yönetiminde art arda alınan radikal kararlar ve piyasaya faiz artışı yapılacağına dair mesajların verilmesi Türk lirasının dövizler karşısında %10 oranında değer kazanmasını sağladı.

Ancak piyasaların Merkez Bankası kararına kitlendiği Çarşamba günü, Cumhurbaşkanından gelen son açıklamalar yeni bir dalgalanmaya zemin hazırladı. Ekonomistler 19 Kasım toplantısından 475 baz puanlık faiz artışı yapılmasını bekliyor.

Faiz artışı beklentisiyle 1.290 puana kadar yükselen BIST 100 Endeksi Cumhurbaşkanı açıklamasının ardından geriledi.
Borsa İstanbul Dalgalandı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Salı günü %2,57 değer kaybıyla 1.259 puandan kapanan Borsa İstanbul yeni güne %0,34’lük artışla başladı. Gün içinde bankacılık endeksi %5’e yakın artış gösterirken onun öncülüğünde BIST 100 Endeksi de 1.290 puanın üstüne çıktı.

Piyasalar koronavirüsle mücadele kapsamında alınan yeni tedbirlere rağmen faiz artışı yapılacağı beklentisi ile alım ağırlıklı seyretti. Fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması sonrasında Borsa İstanbul 100 Endeksi yön değiştirerek 1268 puana kadar indi. Saat 15:30 sularında 1276 puandan işlem görmekte.

Aynı dakikalarda bankacılık endeksinin %2,7 artış ile kazanımlarının düşürdüğünü görmekteyiz. Diğer alt endekslerden holding %1,1, bilişim %1,19, metal ana sanayi %3,92, teknoloji %1,26 pozitif bölgede hareket ediyor. Analistler 1.190 – 1225 aralığını destek, 1300 puanı direnç seviyesi olarak takip ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan pandemiye rağmen 2020 yılının pozitif büyüme ile kapatacağımızı söyledi. Türkiye’nin yatırım ve ticaretin merkezi olma yolunda ilerlediğini, artık şahlanış dönemine girdiğimizi dile getirdi. Alan Yatırım analistleri kısa vadede 1280 – 1300 aralığının direnç, 1250 puanın destek seviyesi olarak izleneceğini açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu