Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Boris Johnson için Brexit Kaosundan Tek Çıkış Yolu İstifa Etmek

İtalya’da düzenlenen bir forumda konuşan İskoç tarihçi Niall Ferguson, Boris Johnson’ın Brexit kaosundan tek çıkış yolunun istifa etmek olduğunu söyledi.
Boris Johnson için Brexit Kaosundan Tek Çıkış Yolu İstifa Etmek
Yorum

Stanford Üniversitesi’ne bağlı Hoover Enstitüsü’nün kıdemli üyelerinden Niall Ferguson; İtalya’daki Ambrosetti Forumu’nda verdiği bir demeçte Boris Johnson’ın Brexit kaosundan tek çıkış yolunun istifa etmek olduğunu söyledi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Avrupa Birliği ve ülkenin muhalefet partileriyle Brexit oyununu kaybettiğini dile getiren Ferguson’un yorumları ülkedeki siyasi belirsizliğin arttığı bir
zamanda geldi. Nitekim ülkenin yeni liderinin ayrılık gerçekleşmeden sadece 55 günü olmasına rağmen ortama hala belirsizlik hakimdi.

Ferguson, Boris Johnson ile başbakanın yüksek riskli Brexit stratejisinin arkasındaki danışmanı Dominic Cummings’in ellerine fazla güvenip güvenmedikleri yönündeki soruyu şöyle yanıtladı:

Boris Johnson Eline Çok Fazla Güvendi“Sadece Avrupalılarla değil aynı zamanda parlamentodaki rakipleriyle de tavuk oyunu oynadıklarını ve kaybettiklerini düşünüyorum. Bu kadar basit.” Temel prensibi tarafların birbirlerine boyun eğmeyip, teslim olmayarak kendi koşullarını diğer tarafa kabul ettirmeye çalıştıkları oyunu ifade eden -The game of chicken (chicken game)- tavuk oyunu yorumuyla dikkat çeken Ferguson, Boris Johnson için tek çıkış yolunun istifa etmek olduğunu çünkü mevcut durumda onun bir rehine olduğunu söyledi.

“Boris Johnson şu anda gücünün tamamı Avam Kamarası’na kaydırılmış bir şekilde Downing Sokağı 10 Numara’da ev hapsinde tutuluyor” dedi.

Boris Johnson İstifa Başka Çare Yok Öte yandan Johnson, Perşembe günü kardeşi Jo Johnson’ın istifa haberiyle bir darbe daha almıştı. Başbakan Johnson’ın kardeşi, aile sadakati ve ulusal çıkar arasındaki çözülemez gerginliğe işaret ederek kabineden ayrıldığını açıkladı.

Gazetecilerin kendisinin de istifa edip etmeyeceği yönündeki sorusuna Johnson, ülkenin 31 Ekim’de Avrupa Birliği’ni terk etmeye hazır olmasına odaklandığını belirterek cevap verdi. Ayrıca Johson West Yorkshire’da gazetecilere verdiği demeçte; Brexit ile ilgili “Tarihin ertelenmesi hiçbir şey getirmez, daha fazla gecikme için hiçbir neden yok” diyerek tarihteki kesin tavrını gösterdi. Sonuna kadar mücadele edeceğinin de üzerini çizdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu