Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro 3Ç19 Büyümesini Memnuniyetle Karşıladı

Gayri safi yurtiçi hasıla rakamları, Brezilya ekonomisinin üçüncü çeyrekte beklenenden daha hızlı büyüdüğünü gösterdi ve Bolsonaro verileri övdü.
Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro 3Ç19 Büyümesini Memnuniyetle Karşıladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Brezilya Ekonomi Bakanlığı ve Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, ülke ekonomisinin Black Friday ve Noel satışlarının tüketici harcamalarını teşvik etmesiyle yıl sonuna kadar doğru yolda ilerlemesi gerektiğini söyledi.

Bakanlık, üçüncü çeyrekte beklenenden daha hızlı büyüme hızı gösteren rakamlarla, Latin Amerika’nın en büyük ekonomisinin görünümünün parladığını açıkladı ve Bolsonaro da memnuniyetini açıkça dile getirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada; “Ekonomik aktivitedeki yavaşlama geride kaldı ve ekonomi şimdi daha güçlü bir şekilde büyüyor” denildi.

Ekonomi Bakanlığı 3Ç19Ayrıca rakamların ekonominin ısındığını gösterdiğini ve 2019 Noel’inin son yılların en iyisi olması gerektiği belirtildi. Brezilya’nın gayri safi yurtiçi hasılası Salı günü yayınlanan resmi verilere göre, Temmuz-Eylül döneminde yüzde 0.6 artarken Reuters ekonomistlerinin yüzde 0.4’lük tahmininin üzerine çıktı ve geçen yılın başından bu yana en güçlü büyümeyi temsil etti.

Bolsonaro, rekor düşük faiz oranları ve diğer olumlu ekonomik göstergelerle birlikte GSYİH rakamlarını överek ülkenin kesinlikle doğru yolda olduğunu dile getirdi.

Bazı ekonomistler de Salı günkü GSYİH raporundan sonra Brezilya ekonomisine ilişkin görünümlerini yukarı yönlü revize etti.

Brezilya 3Ç19 Ardından Yukarı Yönlü Görünüm Revizeleri Yapıldı Goldman Sachs 2019 büyüme görünümünü yüzde 1.0’dan yüzde 1.2’ye yükseltirken gelecek yıl tahminini de yüzde 2.2’den yüzde 2.3’e çıkardı. Barclays, bu yıl için Goldman’ın aynısını yaparken 2020 tahminini yüzde 2.3’e çıkarabileceğini açıkladı.

Sonuçta rakamlar, Latin Amerika’nın en büyük ekonomisini güçlendirmeye çalışan Başkan Jair Bolsonaro’nun yönetimi için bir destek oldu. Merkez bankası, talebi artırmak için önümüzdeki hafta borçlanma maliyetlerini dördüncü kez düşüreceğine işaret ederken işçilerin kıdem tazminat fonlarından milyarlarca Brezilya realini serbest bırakma kararının dördüncü çeyrekte büyümeye yardım etmesi gerektiği aktarıldı.

Haitong’un baş ekonomisti Flavio Serrano, Brezilya ekonomisinin toparlanma yörüngesinde olduğunu ve bu toparlanmanın işaretlerinin kısa vadede güçlenmesi gerektiğini söyledi. “Veriler, merkez bankasının gelecek hafta için stratejisini değiştirmiyor. Bundan sonra daha fazla oran indirimi olmaması yönünde olasılığı artırıyor.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu