Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Boeing Binlerce Kişiyi İşten Çıkararak, Çalışan Sayısını %10 Azaltacak

Salgın hastalık nedeniyle mali açıdan zor günler geçiren Boeing, binlerce çalışanının işine son vermeye hazırlanıyor.
Boeing Binlerce Kişiyi İşten Çıkararak, Çalışan Sayısını %10 Azaltacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya genelinde 353 bine yakın insanın hayata veda etmesine sebep olan Covid-19 pandemisi nedeniyle Ocak ayından itibaren çok ciddi kısıtlamalar getirildi. Salgın dünyada genel olarak Mart ayında pik yaptı. Yayılma hızını önlemek amacıyla alınan tedbirler kapsamında ilk olarak uçuşlar durdurularak, seyahat yasağı getirildi.

Hem yurt içi hem de yurt dışı uçuşların iptal edilmesi ve yaklaşık 2 ay hiçbir faaliyet yapılmaması, hava yolu taşımacılığı sektörüne ağır darbe vurdu. Boeing, Lufthansa ve Air France-KLM bir yandan salgının finansal açıdan yarattığı hasarı telafi etmeye çalışırken, diğer taraftan da ayakta kalabilmek için işgücünü azaltma gibi tasarruf yollarına gidiyor.

Boeing Havacılık ve Uzay Profesyonel Mühendislik Çalışanları Derneği’nden (SPEEA) yapılan açıklamaya göre binlerce kişinin işine son verilecek.
Boeing Çalışan Sayısı
Kaynak: Boeing

17 bin 800 çalışanı temsil eden dernek tarafından yapılan açıklamada, Cuma gününe kadar işten çıkarmalarla ilgili kesin yazı gelecek. SPEEA yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre şu ana kadar 1.300 kişi gönüllü olarak işten ayrılmak için başvuruda bulundu.

Dünya devi sivil-askeri uçak ve helikopter üreticisi Boeing, Seattle bölgesi mühendislik kademelerinde çok sayıda insanı işten çıkaracak. Elde edilen habere göre Washington Eyaleti ve güney Kaliforniya’daki beyaz yakalılarda %15-20 arasında işten çıkarma bekleniyor.

Boeing CEO’su Dave Calhoun geçen ay yaptığı açıklamada çalışan sayısını %10 oranında azaltmaya hazırlandıklarını söylemişti. Bu da yaklaşık 16 bin kişiye denk geliyor.

Mevcut durumda şirketin dünya genelinde 161 bin 133 çalışanı bulunuyor. Bunun 3.062’si Alabama’da, 4.655’i Arizona’da, 13.441’i Kaliforniya’da, 15.740’ı Missouri, 3,392’i Oklahoma ve 71,829’u Washington’daki tesislerde bulunuyor.

Alman hükümeti Lufthansa’nın kurtarma paketini erteleme kararı aldı.

Lufthansa Kurtarma Paketi ErtelendiPandemiden yara alan hava yolu şirketlerinden bir diğer olan Lufthansa, hükümetten 9 milyar Euro’luk kurtarma paket almak için görüşmeler yapıyordu. Eğer anlaşma sağlansaydı hükümet şirketin %20 hissesine sahip olacaktı.

Ancak Bloomberg HT’de yer alan habere göre Deutsche Lufthansa AG’nin teftiş kurulu, söz konusu kararı beklemeye aldı. Gerekçe olarak ise Avrupa Birliği’nin (AB) öne sürdüğü taleplerin şirketin krizden çıkabilmesini aksatabileceği oldu.

Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier, paketin onaylanması için görüşmeler yaptıklarını, bu tür şirketlerin satılmasını önlemenin Almanya kadar AB’nin de menfaatine olduğunu dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu