Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BOE Başkanı, Bitcoin’in Yasal Para Birimi içi Fazla Değişken Olduğunu Söyledi

İngiltere Merkez Bankası, CBDC’lerin devrimsel özellikte olduğunu düşünüyor.
BOE Başkanı, Bitcoin’in Yasal Para Birimi içi Fazla Değişken Olduğunu Söyledi
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, El Salvador Başkanı Nayib Bukele’nin Bitcoin City’nin lansmanını açıklamasının ardından ülkenin BTC’yi yasal ihale olarak kabul etmesiyle ilgili endişelerini dile getirdi .

Bailey, El Salvador’un Bitcoin’i bir para birimi olarak benimseme kararının endişe verici olduğunu çünkü tüketicilerin kripto para biriminin aşırı oynaklığından zarar görme ihtimalinin yüksek olduğunu vurguladı.

Bir ülkenin Bitcoin’i ulusal para olarak kabul etmesinin kendisini endişelendirdiğini belirten Baliey, Salvadorluların, kripto paraların oynaklığını anlamadığını ifade etti. Bailey ayrıca, küresel finansal sistemlere yönelik riskleri izlemekten sorumlu olan Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) El Salvador hakkında yaptığı son açıklamayı hatırlattı.

IMF’in Pazartesi günü yayınladığı bildiri, yasal bir ihale olarak Bitcoin ve El Salvador’da Bitcoin ticaretinden kaynaklanan önemli risklere yer veriyor. IMF daha önce Haziran ayında El Salvador’un Bitcoin yasasına karşı Eylül ayında bir uyarı yayınlamıştı.

Bailey, BoE’nin bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) başlatıp başlatmamayı araştırdığını da sözlerine ekledi. “Dijital para birimleri için güçlü faktörler olduğunu söyleyen Bailey, özellikle ödemeler için kullanılıyorsa bu varlıkların istikrarlı olması gerektiğini ve kripto paraların bu kapsamın dışında olduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%