Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin’in Haftalık Kayıpları %20’yi Geçerken, Piyasadan 500 Milyar Dolar Çıktı

Bitcoin'de hafta sonu yaşanan düşüş değerinin %10'unu kaybetmesine neden oldu.
Bitcoin’in Haftalık Kayıpları %20’yi Geçerken, Piyasadan 500 Milyar Dolar Çıktı
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto para birimi 42.000 dolara kadar iğne atarken, piyasadan da büyük para çıkışları yaşandı. Genel olarak BTC son 7 günde neredeyse %20 düştü.

Dünyanın en baskın kripto para birimi olan Bitcoin, geçen hafta en çok etkilenen dijital varlık olmaya devam etti. BTC’nin piyasa değeri yaklaşık 200 milyar dolar düşerken, küresel kripto varlıklarının toplam değeri neredeyse 500 milyar dolar düştü. Ethereum, Binance Coin, Solana, Cardano ve XRP de hafta sonu büyük kayıplar yaşadı.

Bitcoin’e dair dikkate değer şey ise piyasa hakimiyetindeki düşüş oldu. Bir zamanlar dijital varlıkların toplam piyasa değerinin neredeyse %60’ını oluşturan BTC, şimdi genel kripto piyasa değerinin %40’ını oluşturuyor.

Total market grafiği
Kaynak: CoinMarketCap

Fiyatında önemli bir düzeltme ile Bitcoin, toplam vadeli işlem açık faizinde bir düşüşe tanık oldu. Glassnode’un son verilerine göre, BTC’nin vadeli işlem açık faizi bir gün içinde %25 düştü. Bu durum kaldıraçlı pozisyon tasfiyelerinde de artış yaşanmasına neden oldu.

Bitcoin şu anda 48.000 dolar yakınında istikrar kazanmaya çalışıyor. Öte yandan kripto piyasası, 2.5 trilyon dolarlık önemli seviyesini kaybetti. Genel kripto piyasası değeri şu anda Ekim 2021’den bu yana en düşük seviyesi olan 2,2 trilyon dolara yakın.Genel kripto piyasası değeri şu anda Ekim 2021’den bu yana en düşük seviyesi olan 2,2 trilyon dolara geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%