Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Yeni Haftaya Girerken Analistler Yükseliş Beklentisini Koruyor

BTC 51.000 dolar seviyesinin üzerinde işlem görüyor.
Bitcoin Yeni Haftaya Girerken Analistler Yükseliş Beklentisini Koruyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin son günlerdeki yükselişini sürdürüyor ve 51.000 doların üzerinde hareket ediyor. Hafta sonu yatay devam eden BTC’de boğalar 54.000 dolar ve üzerini hedeflemeye başladı. Analistler yaptıkları paylaşımlarda 51.000 dolar direncinin önemli bir seviye olduğunu her fırsatta belirtiyordu.

Buranın üzerine tutunan BTC’de yükselişim devam etmesi bekleniyor. Analist Pentoshi, bu seviyede hacim boşluğu olduğunu ve Bitcoin’in daha hızlı hareket edebileceğini düşünüyor.

BTC günlük mum grafiği
Kaynak: TradingView

Bu hafta Bitcoin için takip edilecek başlıca gelişmelerden birisi, El Salvador’un Bitcoin’i yasal olarak kabul etmesini sağlayacak ihalesi olacak. Bu ilk kez bir devletin Bitcoin’i yasal ödeme yöntemi olarak kabul edeceği anlamına geliyor.

Ülkede ABD dolarının yanı sıra Bitcoin ulusal para birimi olarak kullanılacak. El Salavdor hükümeti geçen hafta 150 milyon dolarlık bir Bitcoin fonu oluşturmak için önerge oylaması yapmıştı.

Bitcoin madenci zorluğu
Kaynak: Blockchain

Madenci etkinliğinin önemli bir göstergesi ve tartışmasız Bitcoin’in en önemli özelliği olan zorluk ayarlamaları, Mayıs ayında Çin madencisinin bozgununu takiben ortaya çıkan şaşırtıcı bir dönüşte herhangi bir düşüş belirtisi göstermiyor. Diğer yandan hash oranı da bu hafta sonu saniyede 130 exahash (EH/s) geçerek toparlanmaya devam ediyor.

Bitcoin stok akış şeması
Kaynak: PlanB

Eylül ayı tahminlerinde Bitcoin’in en doğru fiyat tahmin modellerinden biri olan stoktan akışa (S2F) verilerinden yararlanılıyor. Analistler Ağustos ayı kapanışının 47.000 doların üzerinde gerçekleşmesine işaret ediyor ve yıl sonu 100.000 dolar beklentilerinin geçerli olduğunu belirtiyor.

BTC korku ve açgözlülük endeksi
Kaynak: Alternatif.me

Bitcoin’in yükselişinin sona ereceğinden endişe edenler ise Korku ve Açgözlülük endeksi verilerine dikkat çekiyor. Son veriler endeksin 79’a yükseldiğini gösteriyor. Fonlama oranları, BTC’nin bu yılın başlarında Nisan ayına göre çok daha düşük seviyede.

Bitcoin fonlama oranı
Kaynak: Bybt

Analistler o dönem fiyat 50.000 doları ilk kez aştığında çok daha fazla ilgi olduğuna dikkat çekiyor. Bu veri yatırımcıların, fiyattaki yükselişe çok daha temkinli yaklaştığını gösteriyor. Bitcoin son yükseliş dalgası ile beraber piyasa değerini 973 milyar dolara kadar çıkardı.

Kripto para biriminin piyasa üzerindeki hakimiyeti ise düşüşünü sürdürüyor ve %41.4’e kadar gerilemiş durumda. Bu durum altcoinlere para aktığını gösteriyor. Kripto para piyasasının toplam değeri ise 2.3 trilyon doların üzerine çıktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%