Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’de Bu İki Metrik Yükseliş Habercisi Olabilir

Zincir üzerinde izlenen iki metrik Bitcoin için yeni bir yükseliş sürecinin başlayabileceğine işaret ediyor. Detaylar haberde...
Bitcoin’de Bu İki Metrik Yükseliş Habercisi Olabilir
HABER GİRİŞ

Bitcoin bu yıl spot borsa yatırım fonlarından aldığı destekle Mart ayında 73.700 doların üzerine çıkarak Kasım 2021’den bu yana ilk kez tarihi zirvesine ulaştı. Bu zirveyi takiben BTC yönünü aşağı çevirdi ve 56.000 dolar yakınlarına kadar geriledi.

BTC yazım itibarıyla 62.000 dolar yakınlarında işlem görüyor. Buna karşın zincir üzerinde izlenen iki metrik, kripto para biriminde yeni bir yükseliş dalgası yaşanabileceğine işaret ediyor. Bu iki veri gizemli yıllıklandırılmış temel oran ile Bitcoin ve gizemli fonlama oranı olarak sıralandı.

Bitcoin Fonlama Oranı

Bitcoin fonlama oranı, yatırımcılar için piyasanın genel duyarlılığını yansıtan bir gösterge olarak kabul edilir. Tipik olarak, pozitif bir oran, yatırımcıların fiyat artışını öngören bir iyimserlik göstergesidir.

BTC günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Son zamanlarda bu oran kısa süreliğine negatif oldu ve daha sonra düşük bir seviyede istikrar kazandı. Bu durum yarılanma sonrası konsolidasyon olarak değerlendiriliyor. Oranın düşük olması, Bitcoin üzerindeki uzun pozisyonların artık o kadar baskın olmadığını ve boğalar ile ayılar arasında daha tarafsız bir denge olduğunu gösteriyor olabilir.

Şu anda açık faiz ağırlıklı faiz oranı yüzde 0,0091 civarında. Bu teknik veriler, sıradan insanlar için karmaşık olsa da, aslında piyasadan gelen ve uzmanların dikkatini çeken bir sinyaldir.

GCM Yatırım Banner

Yıllıklandırılmış Temel Oran

Bir diğer piyasa göstergesi olan yıllık baz faiz de dikkat çeken bir seviyeye yükseldi. Bu oran, Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin maliyetini spot fiyatıyla karşılaştırıyor. Nötr bir aralıkta bulunan bir oran, genellikle dengeli bir piyasayı gösterir.

Bu oranlar şu anda istikrarlı olsa da, Bitcoin’in önümüzdeki dönemde büyük bir hareket için hazırlandığına dair işaretler var. Metrikteki ani bir değişim, Bitcoin’in canlanmaya ve yeni zirvelere ulaşmaya hazır olduğunun bir işareti olabilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın