Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’de Hareketlilik Olacak mı? İşte Temel Gösterge

BTC'nin önemli bir göstergesi olan volatilite risk primi (VRP) halving olayından bu yana düşüyor ve bu durum piyasada durgunluğa işaret ediyor.
Bitcoin’de Hareketlilik Olacak mı? İşte Temel Gösterge
HABER GİRİŞ

Bitcoin bu yılın başından itibaren yüksek bir volatilite ile hareket etmiş ve yatırımcıların ilgisini çekmişti. Kullanılan temel bir gösterge ise oynaklığın azalmaya başladığını gösteriyor. Volatilite Risk Primi (VRP) adı verilen bir gösterge, uzun vadeli yatırımcılar tarafından olumlu bir gelişme olarak görülebilecek önümüzdeki nispeten düşük volatiliteli piyasa ortamına işaret ediyor.

VRP, dayanak varlığın opsiyon kaynaklı zımni oynaklığının zaman içinde gerçekleşen oynaklığı artırma eğilimini yansıtıyor. Bitfinex analistlerinin raporuna göre, 20 Nisan’da gerçekleşen madencilik ödülünün yarıya düşmesinden bu yana bir aylık Volatilite Risk Primi (VRP) yüzde 15’ten yüzde 2,5’e kadar geriledi.

VRP, Bitcoin’in 30 günlük zımni volatilite endeksi (BVIV) ile bir aylık gerçekleşen volatilite (VBRV) arasındaki fark ile hesaplanıyor.

BTC ve ETH, VRP göstergesi
Kaynak: Bitfinex

Analistlerin paylaştığı notta, VRP’deki bu önemli düşüşün, piyasa beklentilerinin, yarılanmanın ardından gelecekteki dalgalanmanın önceden tahmin edilenden daha az olabileceği yönünde daha istikrarlı ve öngörülebilir bir ortama doğru yeniden şekillendiğini gösterdiği kaydedildi.

20 Nisan’da Bitcoin blok zinciri, dört yılda bir gerçekleşen bir olayla blok başına arz emisyonunu 6.125 BTC’den 3.125 BTC’ye düşürdü ve bu da arz genişleme hızını yarıya indirdi. Tarihsel verilere bakıldığında her yarılanma olayı sonrasında BTC büyük ralliler yaşadı ve yeni zirve seviyeler kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Ethereum’da Belirsizlik Hakim

Analistler ise Ethereum’da ise Bitcoin’e kıyasla daha belirsiz bir durum olduğuna dikkat çekiyor. ETH’bin bir aylık VRP’si yüzde 18’den yüzde 8,5’e düşerken, bu oran Bitcoin ile karşılaştırıldığında yüksek kalıyor. Bu da tüccarların Ethereum’un geleceğini nispeten belirsiz olarak gördüklerinin bir kanıtı.

Bu düşüşün daha az olmasına neden olarak, SEC’in 23 Mayıs spot ETF kararının ETH fiyatı için ek bir belirsizlik oluşturmasını gösterdi. Bitcoin bu yılın Mart ayında güçlü bir yükselişle 73.000 doların üzerini test etti ve kendi rekorunu kırdı.

Kripto para birimi yazım itibarıyla 62.200 dolar yakınlarında işlem görüyor. Ethereum ise bu dönemde BTC’ye kıyasla daha zayıf bir performans sergiledi ve 3.000 dolar yakınlarında bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.