Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Yatırımcıları Mart Yaklaşırken Risklerini Düşürüyor

Zincir üzerindeki veriler yatırımcıların kaldıraçlı pozisyonlarını kapatmaya başladıklarını gösteriyor. Ayrıntılar haberde…
Bitcoin Yatırımcıları Mart Yaklaşırken Risklerini Düşürüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto para piyasası bir süredir dünya gündeminde yaşanan çeşitli gelişmelerin etkisiyle, çalkanltılı bir dönem geçiriyor. Rusya ile Ukrayna arasındaki ticari gerilim ve FED cephesinden gelecek faiz artırımı beklentileri, piyasa genelinde endişeyi artırıyor.

Bu durum zincir verilerinde de kendisini göstermeye başladı. Glassnode tarafından paylaşılan son rapor, Mart ayı yaklaşırken yatırımcıların kaldıraç oranlarını düşürdüğünü ortaya koydu. Toplam vadeli işlem açık faizi şimdi yüzde 2’den yüzde 1,76 ya kadar düştü.

BTC açık faiz kaldıraç oranı
Kaynak: Glassnode

Rapor önceki yıllardaki gevşek para politikasına atıfta bulunarak, sıkılaşmanın yatırımcı üzerinde belirsizlik duygusu yarattığına yer veriyor. FED’in önümüzdeki Mart ayında faiz artırımı yapmasına kesin gözüyle bakılıyor. Tarihsel olarak bakıldığında Bitcoin Mart aylarında kayıpların yüksek olduğu bir süreçten geçiyor.

Tüccarlar bu süreç yaklaşırken, vadeli işlemler üzerindeki pozisyonlarını azaltmaya başladı. Glassnode ayrıca, uzun vadeli sahipler tarafından tutulan Bitcoin arzının sabit kalmaya devam ettiğini ve yatırımcıların varlıklarını satma niyeti olmadığına dikkat çekiyor.

Bitcoin yazım itibariyle 44.000 dolar seviyesinde yatay bir aralıkta seyrediyor. Kripto para birimi Kasım’da 69.000 dolara çıkarak tarihi zirvesini kaydetmişti. Buradan yönünü aşağı çeviren BTC, düşüşünü 33.000 dolara kadar sürdürmüştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%