Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin’in Bugüne Kadar Toplam Arzının %90’ı Çıkarıldı

Bitcoinin 21 milyonla sınırlı arzında 19 milyona yaklaşıldığı gözlendi. Tüm arzın çıkarılmasının 2140 yılını bulacağı tahmin ediliyor.
Bitcoin’in Bugüne Kadar Toplam Arzının %90’ı Çıkarıldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Blockchain.com’dan derlenen son veriler, bugüne kadar çıkarılan tüm Bitcoinlerin %90’ının çıkarıldığını doğruladı. Bu oran, maksimum arzın 21 milyon olduğu BTC’de 18.89 milyon Bitcoinin artık açık piyasada olduğu anlamına geliyor.

Bu orana ulaşmak, ilk Bitcoinlerin 9 Ocak 2009’da çıkarılmasından bu yana yaklaşık 12 yıl içerisinde gerçekleşti. Ancak, ağ etkinliği tahminlerine ve Bitcoin’in yarılanma programlarına dayanarak, kalan arzın 2140 Şubat’a kadar çıkarılması beklenmiyor .

Dijital varlık, 2010 başlarında arzın %10’u çıkarıldığında 0,10 doların altında işlem gördü ve Aralık 2012’de arzın %50’si çıkarıldığında 7,50 dolar seviyesine çıkmıştı. BTC yazım itibariyle, 49,000 doların üzerinde işlem görüyor geçtiğimiz haftalarda 69.000 dolara çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Dolaşımdaki BTC arzı
Kaynak: Blockchain.com

Bitcoin, sürekli olarak işlemleri işleyen ve madencilik olarak adlandırılan bir süreçte blokların doğrulanması ile çıkarılıyor. Katılımcılar, her saniye Bitcoin ağındaki milyonlarca karmaşık hesaplamayı çözmek için bilgi işlem kaynaklarını ve donanımlarını sağlayarak, Bitcoin’i ‘ödül’ olarak alıyor.

Madenciler şu anda madencilik yaptıkları her blok için 6.25 Bitcoin alıyor ve bu, 2024’teki bir sonraki yarılanmadan sonra 3.125 Bitcoin’e düşecek. Gelecekte 21 milyon Bitcoinin tamamının açık piyasada bulunması beklenmiyor. Chainalysis bugüne kadar toplamda 3,7 milyon Bitcoin’in kaybolduğunu tahmin ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%