Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin’in Tarihsel Verileri Kasım Ayının Parlak Olacağına İşaret Ediyor

Geçmiş veriler geleneksel ve kripto pazarı için Kasım'da yükselişe işaret ediyor.
Bitcoin’in Tarihsel Verileri Kasım Ayının Parlak Olacağına İşaret Ediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Kasım ayı geleneksel olarak ABD hisse senetleri için güçlü kazançlar gördüğünden, Bitcoin boğaları, fiyat hareketi için yüksek beklentiler içerisinde. Veriler, Kasım ayının 1985’ten bu yana S&P 500 için en iyi performans gösteren ay olduğunu gösteriyor.

2021’de Bitcoin için kazançlar açısından zaten en büyük ay olan “Uptober” ile birlikte, hisse senetleri “Moonvember” olarak tanımlanan Kasım’da daha fazla yükseliş için bir katalizör görevi görebilir. Son 35 yılda Kasım ayında S&P 500 ilerlemesi %2’nin üzerinde gerçekleşti. Kasım bu yükselişlerin elde edildiği tek ay oluyor.

Bitcoin’in geçmiş verilerine bakıldığında da Kasım ayı oldukça memnun edici görünüyor. Kasım ayında BTC, 2018 ve 2019 hariç, başladığı zamandan daha yüksek bir seviyeye çıktı. 2020 ise %43’lük kazanç sağlayarak beklentilere uygun bir performans sergiledi.

2017 BTC, 1970 altın tablosu
Kaynak: TechDev

Analist TechDev, Ekim için tarihin en yüksek aylık kapanış olduğunu işaret ederek, ikinci aylık RSI zirvesine gidildiğini söyledi. Analiste göre BTC’nin 100.000 doları geçmemesi için bir sebep görünmüyor. TechDev, BTC’nin 2017 rallisinin, 1970’lerin altınının taklit ettiğinin altını çiziyor.

Bitcoin’in geleneksel pazarlarla ilişkisi, kripto para birimi makrodan kendi yolunu çizmeye başladığından, son aylarda ayrışıyor gibi görünüyor. FED’in bu haftaki toplantısında, varlık alımının daralması hakkında yeni yorumlar, kısa vadede düşüş fiyat seviyelerinin test edilmesini gerektirebilir.

Bitcoin haftanın ilk gününe kayıplarını geri alarak başladı ve an itibariyle 61.800 dolar seviyesinden işlem görüyor. Geçtiğimiz haftalarda SEC tarafından onaylanan Bitcoin ETF’leri, kripto para biriminin fiyatının artmasında önemli rol oynadı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%