Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Son Bir Aylık Performansı ile Teknoloji Hisselerini Geçti

Kripto para birimi son günlerdeki toparlanması ile küresel hisse senetlerinin önüne geçti. Detaylar haberde…
Bitcoin Son Bir Aylık Performansı ile Teknoloji Hisselerini Geçti
Yorum

Bitcoin’in son dönemde özellikle teknoloji hisseleri ile bir korelasyon içerisinde olduğu gözlerden kaçmıyor. Teknik grafiklere bakıldığında Nasdaq endeksi ile Bitcoin’in tablosu büyük benzerlik içerisinde.

Bununla beraber son günlerde Bitcoin’in Nasdaq borsasında listelenmiş teknoloji hisselerinden daha iyi bir performans ortaya koyduğu görülüyor. Finbold’un ROI verileri, Bitcoin, ortalama %12,24 yatırım getirisi ile ilk altı teknoloji hissesinden daha iyi performans gösterdiğini ortaya koyuyor.

BTC son dönemde büyük kayıplar yaşayan Meta’yı %46’nın üzerindeki bir performans ile geride bıraktı. Ayrıca Tesla, Amazon ve Alphabet hisselerine nazaran da Bitcoin’in bu süre içerisinde daha fazla kazandırdığı görülüyor. Bitcoin’in getirisi Apple ile neredeyse aynı seviyede kaldı. BTC, Apple hisselerini %0,76 oranında geride bıraktı.

BTC hisse senetleri getirisi
Kaynak: Finbold

Bu veriler Bitcoin’in son aylarda en iyi performans gösteren varlıklardan biri olma durumunu korumaya devam ettiğini kanıtlıyor. Bitcoin geçtiğimiz yıl da yaklaşık %60 getiri ile önde gelen yatırım ürünü olarak teknoloji hisselerinden ayrılmıştı.

Kripto para birimi bu ürünleri geride bırakmış olsa da, son iki aydır kayıplarını artırmaya devam ediyor. Bu durum hisse senetlerinde de kendisini gösteriyor .Yaşanan kayıplar artan enflasyon ve faiz artırımı beklentilerinin bir sonucu olarak ortaya çıkıyor.

Teknoloji şirketlerinin Bitcoin’e olan artan ilgisi, iki taraf arasındaki korelasyonun artmasını sağlıyor. Bilindiği üzere Tesla ve MicroStrategy gibi firmalar Bitcoin’in önde gelen yatırımcıları arasında yer alıyor.

Bitcoin, Kasım ayında 69.000 dolara çıkarak yeni bir tarihi zirveye ulaşmıştı. Bu bölgeden sonra düşmeye başlayan BTC, 33.000 dolara kadar gerilemişti. Dijital varlık an itibariyle 42.400 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%