Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Rusya’ya Yönelik Ekonomik Ambargoya Rağmen Yükseliyor

Rusya’nın Ukrayna işgali ve beraberindeki ekonomik yaptırımlara rağmen Bitcoin ve kripto paralar hız kesmeden yükseliyor. Ayrıntılar haberde…
Bitcoin Rusya’ya Yönelik Ekonomik Ambargoya Rağmen Yükseliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin, Ethereum ve diğer altcoinler, Rusya Ukrayna’nın kontrolünü ele geçirme çabalarının ortasında haftanın ilk gününden bu yana yükseliyor. Uydu görüntüleri bölgede 60 km’ye varan Rus konvoyunu gösteriyor ve ordu Kiev’e doğru yürüyor.

Batı dünyası ise Rusya’ya en ağır ekonomik yaptırımları uyguluyor. Kripto paralar ise performansı ile hisse senetlerinden ayrışıyor. Başlıca endeksler arasında S&P 500 ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq sırasıyla yüzde 1,6 ve yüzde 1,5 düşüş yaşadı.

BTC 4 saatlik grafik
Kaynak: TradingView

Bu ayrışma sonrası Rusya işgalinin yatırımcılar arasında kriptonun potansiyel faydasını gösterdiği konuşuluyor. Ukrayna’ya için bağış toplayan kuruluşlar 60 milyon dolara yakın kripto para topladı.

Arcane Research raporuna göre Ukraynalılar, ülkenin bankacılık sisteminin çökebileceğinden korktukları için daha önce hiç olmadığı kadar kripto satın alıyor.

Bu ortamda Bitcoin 40.000 doların üzerinde yükselişini hızlandırdı. BTC an itibariyle 44.100 dolar seviyesinden işlem görüyor. Ethereum ise 3.000 dolar direncini zorlamaya başladı.

Ukrayna'ya kripto bağış oranı
Kaynak: Arcane Research

Arcane Research, yatırımcıların, artan jeopolitik belirsizlik döneminde kriptonun apolitik, güvenilmez para olarak giderek daha önemli hale geleceğini düşündüğünü belirtti.

Bitcoin teknik olarak 44.000 – 46.000 dolar direnci ile karşı karşıya görünüyor. Dört saatlik grafikteki göreli güç endeksi (RSI), aşırı alım bölgesinde bulunuyor. Ancak bu sefer aşağı yönlü momentumda önemli bir kayıp yaşandı.

Dolayısıyla boğalar düşük destek seviyelerinde aktif olabilir. Aşağı yönde 37.000 dolar seviyesi önemli bir destek görevi görebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%