Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Önderliğinde Ethereum ve Altcoinler Yükseldi

Bitcoin savaş ortamına rağmen kazançlarını artırıyor ve 43.000 doların üzerine çıktı. Bu yükseliş altcoinleri de yeşillendirdi. Detaylar haberde...
Bitcoin Önderliğinde Ethereum ve Altcoinler Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş küresel piyasalardaki endişe ortamını artırsa da, Bitcoin, Ethereum ve diğer altcoinler yukarı yönlü hareket ediyor. Bitcoin geçtiğimiz günlerden bu yana yüzde 15’ten fazla değer kazandı ve 43.000 dolara kadar yükseldi.

Avrupa ve ABD, bazı Rus bankalarına, küresel finansal işlemleri destekleyen mesajlaşma ağı olan SWIFT yasağı getirdi. Hareket, bu kurumların Rus olmayan kuruluşlarla herhangi bir bankalar arası işlem yapmasını engelledi. Rusya’nın kriptoyu bu yaptırımı aşmanın bir yolu olarak gördüğü belirtiliyor.

BTC 4 saatlik grafik
Kaynak: TradingView

Bitcoin yazım itibariyle 43.300 dolar seviyesinden işlem görüyor ve bu Şubat ayının en yüksek seviyesi olarak kaydedildi. Ethereum ise 2.900 doların üzerine kadar çıkmış durumda.

BTC’de yukarı yönlü bir hareket 45.000 dolar direnci ile sınırlı kalabilir. Daha fazla kazanç olursa 50.000 dolar seviyesi hedeflenebilir. Aşağı yönde ise 40.000 ve 37.000 dolar destekleri bulunuyor.

ETH 4 saatlik grafik
Kaynak: TradingView

Toplam kripto piyasası değeri 2 trilyon dolara doğru ilerlerken, Ethereum ve diğer altcoinlerde yükselişler görülüyor.

Makroekonomik stratejist Lynn Alden jeopolitik ve askeri olayların ortasında, Bitcoin altından daha iyi performans gösterdiğini belirterek, Ukrayna ve Rusya’nın kriptoyu daha fazla benimsemiş olabileceğine dikkat çekti.

Ethereum’daki yükseliş açık faiz oranında da yüzde 11’lik artış yaşanmasına neden oldu. Diğer altcoinlerde de yüzde 10’un üzerinde kazançlar kaydedildi. AVAX yüzde 17 artış ile 86 dolara yükselirken, ADA 0,96 dolara tırmanmış durumda.

Borsalara gönderilen Tether oranı
Kaynak: Glassnode

Glassnode verileri, borsalara Tether transferlerinin sayısının aylık en yüksek seviyeye ulaştığını gösteriyor. Bu da Ukrayna’daki savaşın ilk belirsizliği sırasında nakde dönen tüccarların piyasaya yeniden girişe hazırlanmak için varlıklarını hareket ettirdiklerini gösteriyor.

Luna 4 saatlik grafik
Kaynak: TradingView

Altcoin tarafında en çok yükselen varlıklardan birisi ise Terra (LUNA) oldu. Kripto para birimi son 24 saat içerisinde yüzde 25’e yakın artışla 92 dolarak kadar yükseldi. LUNA an itibariyle 88 dolardan işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%