Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Madencilik Zorluğu Bu Yıl İlk Kez Düştü

Bitcoin ağının önemli göstergelerinden madencilik zorluğu uzun zamandan sonra ilk kez düşüşe geçmiş görünüyor. İşte detaylar…
Bitcoin Madencilik Zorluğu Bu Yıl İlk Kez Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin geçtiğimiz yılın Kasım ayından beri düşerken, madencilik zorluğu ilk kez yüzde 1,49 oranında düştü. Hareket, madencilik zorluğu ve hash oranının tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştığı art arda altı pozitif zorluk ayarını takip ediyor.

Zincir üzerinde kaydedilen verilere göre son iki haftadaki ortalama hash oranı saniyede 197.19 exahash’a (EH/s) düştü. Zorluk ayarının bir sonucu olarak, bir sonraki geçerli bloğu çözmek için yarışan madenciler daha az enerji harcadı.

BTC madencilik zorluğu
Kaynak: Glassnode

Zorluk ayarı, Bitcoin protokolünün en belirgin özelliklerinden biridir. Her iki haftada bir veya 2.016 onaylanmış blokta, yeni bir blok madenciliğinin zorluğu, son 2.016 bloğun ortalamasına göre ayarlanıyor ve bu da blok madencilik zorluğunu belirliyor.

Çin’deki Bitcoin madencilik yasağı hash oranında sert düşüş yaşanmasına neden olmuştu. Madencilik zorluğu o dönemden bu yana ilk kez aşağı yönde hareket etti. Madencilerin daha sonra Kazakistan ve ABD gibi farklı bölgelere taşınması, zorluğun yeniden artmasını sağladı.

Madencilik operasyonlarından elde edilen veriler, Bitcoin fiyatında da önemli rol oynuyor. Bitcoin geçtiğimiz günlerde 45.000 doların üzerine çıktı ve sonrasında aşağı yönde bir geri çekilme yaşadı. Kripto para birimi an itibariyle 41.000 doların üzerinde işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%