Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Madenciliğindeki Yüksek Enerji Tüketimi Tartışma Yaratmaya Devam Ediyor

Bitcoin’in değeri artarken madencilik faaliyetleri tepki çekiyor.
Bitcoin Madenciliğindeki Yüksek Enerji Tüketimi Tartışma Yaratmaya Devam Ediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Son dönemde Bitcoin başta olmak üzere kripto paralar milyonlarca insan tarafından konuşuluyor. Bilindiği üzere Bitcoin ve Ethereum gibi en değerli kripto paralar, madencilik yöntemiyle elde ediliyor. Dünyanın pek çok yerinde büyük madencilik tesisleri bulunuyor. Bu tesisler yüksek enerji tüketimine neden olması ile biliniyor.

Kripto eleştirmenleri, madencilikte yoğun enerji kullanıldığının ve temiz enerji kullanılmadığının altını çizmeye devam ediyor. Bu durumun ilerleyen dönemde iklim değişikliğini olumsuz yönde etkileyeceğine dikkat çekiliyor.

Yenilenebilir Enerji Kullanılacak

Yenilenebilir Enerji Kullanılacak

Ancak sektörün içerisindeki bazı uzmanlar ise Bitcoin madenciliğinin tahmin edildiği gibi tehdit oluşturmadığının altını çiziyor. ARK Invest Araştırma Direktörü Brett Winton, “Bitcoin’in, yenilenebilir karbonsuz kaynaklardan daha fazla elektrik üreten bir yapıya sahip olduğunu belirtiyor.

Sürdürülebilir bir çevre ihtiyacının farkında olan Ethereum, Coinshares ve Ripple, kısa süre önce kripto para birimi endüstrisini 2030 yılına kadar tamamen yenilenebilir hale getirmeyi amaçlayan bir kripto iklimi anlaşmasına katılmıştı.

Ethereum’un kurucu ortağı Joseph Lubin Ethereum’un işlem maliyeti açısından daha ucuz ve enerji açısından daha az tüketen yeni nesil protokole uyum sağladığını belirtti. Kripto paranın enerji sorununun 9-12 ay içerisinde çözüleceğini belirten Lubin, bunun Bitcoin için daha zor olduğunu iddia ediyor.

Ripple ise bu konuda sektörler arasındaki sürdürülebilir önlemlerin benimsenmesi gerektiğinin altını çiziyor. Şirket bu yönde girişimlerde bulunduğunu belirterek, küresel ekonominin 2030 yılına kadar 26 trilyon dolar maliyetten kurtulabileceğini düşünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu