Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Madenciliğinde Hash Oranları İyileşme İşaretleri Gösteriyor

Hash oranlarında geçen hafta önemli artış yaşandı.
Bitcoin Madenciliğinde Hash Oranları İyileşme İşaretleri Gösteriyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin hükümetinin son dönemde Bitcoin madencilerine yönelik artan baskısı, faaliyetlerin düşmesine neden oldu. Bu durum Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin de fiyatının azalmasında rol oynadı. Artan baskı madencilerin başka ülkelere taşınma faaliyetlerini hızlandırdı.

Son veriler madencilik endüstrisinin toparlanma sürecine girdiğini gösteriyor. Glassnode tarafından paylaşılan veriler, hash oranlarının arttığını ortaya koyuyor. Haziran 2021’de ortalama hash oranı, Mayıs 2021’deki zirvesinden yaklaşık %55 düşmüştü.

BTC hash oranı
Kaynak: Glassnode

Glassnode’a göre, Bitcoin’in mevcut ortalama hash oranı’ndaki düşüş oranı %39’a geriledi. Geçen hafta Glassnode, operasyonel Bitcoin madencilerinin piyasadaki son zorluklara rağmen karlılıkta bir sıçrama gördüğünü vurguladı.

Mevcut hash oranlarının korunması durumunda, etkilenen hash gücünün yaklaşık %29’una eşdeğer hash gücünün tekrar çevrimiçi hale gelmiş olacaktır. Bu noktada Çinli madencilerin tesislerinin yerlerini başarılı bir şekilde değiştirmiş olması önemli rol oynuyor.

BTC madencileri çıkışları
Kaynak: Glassnode

Diğer yandan büyük Bitcoin cüzdanları arasında transferler hız kazandı. Temmuz’un ilk haftası Coinbase’den iki cüzdandan toplam 7 binin üzerinde Bitcoin aktarıldı. Bitcoin yazım itibariyle 33.100 dolardan işlem görüyor. Kripto para Nisan ayında 65.000 dolar seviyelerine yaklaşarak tüm zamanların en yükseğine ulaşmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%