Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Madenciliği Karbon Emisyonunu Artırmaya Devam Ediyor

Yapılan yeni bir araştırma, Çin yasağı sonrası Bitcoin’in karbon emisyon oranında yüzde 17’lik artışı ortaya koyuyor.
Bitcoin Madenciliği Karbon Emisyonunu Artırmaya Devam Ediyor
Yorum

Bitcoin madenciliğinin çevre kirliliği üzerindeki etkisi bir süredir tartışma konusu olmakta. Yapılan yeni bir çalışma, bu tartışmaların daha da artmasına neden olabilir.

Yeni bir araştırma raporu, Çin kripto madenciliği yasağına rağmen karbon emisyon oranlarının tahminlerin aksine azalmadığını gösteriyor. Aksine Çin’in uyguladığı yasak sonrası bu oranda yüzde 17’lik bir artış kaydedildi.

Çin geçtiğimiz yılın Mayıs ayından önce Bitcoin madencileri için ilk tercih konumundaydı. Ülke toplam hash oranının yüzde 60’ından fazlasını elinde tutuyordu. Hükümet tarafından uygulanan yasaklama kararı, madencilik çiftliklerinin çoğunun ülke dışına göç etmesine neden oldu.

Bitcoin Madenciliği için en iyi elektrik kaynakları
Kaynak: Joule

Çin’in Bitcoin madencilik hash oranı payı, madencilerin ABD, Rusya ve Kazakistan’a taşınmasıyla Ağustos ayında sıfıra yaklaştı. Uzmanlar madencilerin Çin dışına göçünün, bu operasyonları daha çevre dostu ve merkeziyetsiz bir hale getirdiğini savunuyor.

Joule’un raporu ise bunun aksini gösteriyor. Rapora göre BTC madenciliğine güç sağlamak için kullanılan yenilenebilir enerji miktarı 2021 Ağustos ayından bu yana yüzde 42’den yüzde 25’e düştü.

Çalışma, Bitcoin ağının karbon emisyonlarını hesaplamak için madencilik operasyonlarına güç sağlayan elektrik kaynakları üzerinden yapıldı. Araştırmada Çin’deki madencilerin diğer ülkelere nazaran daha yenilenebilir enerji odaklı olduğu sonucuna varıldı.

Raporun yazarlarından Alex de Vries, Kazakistan’daki kömüre dayalı elektriğin, Çin’e nazaran daha kirli olduğunu ve bu nedenle karbon emisyon oranlarının daha fazla arttığını belirtiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%