Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Madenciliğine Yönelik Baskı Kurumsal Satışları Artırdı

Çin hükümetinin madencilik operasyonlarına yönelik kısıtlayıcı adımları, BTC’de kurumsal talebin düşmesine neden oldu. Detaylar geliyor...
Bitcoin Madenciliğine Yönelik Baskı Kurumsal Satışları Artırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Son dönemde Çin hükümetinin Bitcoin madencilerine yönelik artan baskısı biliniyor. Bu baskı nedeniyle kripto para biriminin fiyatında da önemli oranda düşüşler görüldü. Madenciler son günlerde Çin dışındaki alternatif planlara yönelmeye başladı.

Bazı madenciler ABD, Kazakistan ve İran gibi farklı ülkelere cihazlarını taşıyor. Bu durum Bitcoin hash oranında keskin düşüş yaşanmasına neden oldu. Bu durum beraberinde kurumsalların satış baskısını artırdığını gösteriyor.

Bitcoin hash oranı grafiği
Kaynak: Glassnode

Glassnode tarafından yayınlanan en son zincir içi haftalık analiz raporuna göre, Bitcoin madencilerinin satış baskısında son zamanlarda yaşanan sıçramayı iki temel faktör tetikliyor. İlk olarak, madencilik gelirinde dramatik bir düşüş olması görünüyor.

İkincisi, yer değiştirme sırasında Bitcoin madencilerinin maruz kaldığı lojistik harcamalarda keskin bir artış yaşanması. Madencilik piyasasının Nisan 2021’deki seviyelere kıyasla gelirinde yaklaşık %65’lik bir düşüş yaşandığı belirtiliyor.

Bitcoin madecilerinin gelir grafiği
Kaynak: Glassnode

Madencilerin ortalama geliri günde 20 milyon dolar seviyesinde bulunuyor. Raporda Bitcoin madenciliğinin 2021 boyunca olağanüstü kârlı olduğu ve aksi takdirde eski olacak bazı madencilik donanımlarının kârlı kaldığına yer veriliyor.

Maliyetleri karşılamak için daha az coin satılması gerektiği ve madenci hazine rezervlerinin oluşturulabileceği belirtiliyor. Glassnode raporu Bitcoin’in kurumsal talebinde düşüş olduğuna dikkat çekiyor.

BTC yatırım ürünlerinde son birkaç hafta içinde önemli çıkışlar görüldü. Haziran 2021’in ilk haftasında, Bitcoin yatırım ürünlerinde 141 milyon dolar değerinde çıkış yaşandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu