Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin ile Apple’ın Büyümeleri Birbirine Benzetildi

Fidelity direktörü Jurrien Timmer, Bitcoin ile Apple arasındaki paralel büyümeye dikkat çekti. Ayrıntılar haberde…
Bitcoin ile Apple’ın Büyümeleri Birbirine Benzetildi
Yorum

Yatırım firması Fidelity’nin Küresel Makro Direktörü Jurrien Timmer, Bitcoin’in son zamanlardaki düşüş ve yükselişlerine rağmen, Apple’a benzer bir büyüme kaydettiğini söyledi.

Timmer, Bitcoin ile ilgili odaklanılması gereken noktaın fiyattan ziyade ağdaki veriler olması gerektiğini söyledi. Bitcoin’in yaklaşık bir yıldır dalgalı bir ticaret aralığında ve 30 bin dolar ile ila 65 bin dolar aralığında işlem gördüğünü belirten yönetici, burada önemli olan noktanın ağ dinamikleri olduğunu belirtiyor.

Bitcoin ve Apple büyümesi
Kaynak: Fidelity

Timmer’a göre, Bitcoin’in fiyat hedefleri şimdi Apple’ın 1990’daki büyümesi ile benzerlikler taşıyor. Yönetici varlıkların büyümelerini karşılaştırırken, ağ faaliyetlerinin önemli rol oynadığına dikkat çekti.

Apple’daki metrikleri Bitcoin ağına uygulayan yönetici, çarpıcı sonuçlara ulaştı. Timmer, teknoloji devinin son satışlarının 1996’dan bu yana 53 kat arttığına dikkat çekti. Ayrıca piyasa değerinin 1699 kat, hisse fiyatının ise 1457 kat arttığını sözlerine ekledi. Bitcoin’in ise 2011’den bu yana fiyatını 640.000 kattan fazla artırdığını belirtti.

Timmer geçtiğimiz yılın Ekim ayında Bitcoin’in 2023 yılına kadar 100.000 dolar seviyesini geçebileceğini tahmin etmişti. Bitcoin ve hisse senetleri farklı varlık sınıflarına ait olsa da, son fiyat hareketleri yüksek bir korelasyona işaret ediyor.

Bitcoin 2013 ve 2022 grafikleri
Kaynak: Fidelity

Buna rağmen Bitcoin son dönemde teknoloji hisselerinin büyük bölümünden daha iyi bir performans gösteriyor. Finbold tarafından yapılan  yakın tarihli bir araştırmaya göre Bitcoin’in 30 günlük yatırım getirisi, ilk altı teknoloji hissesini ortalama %12,24 getiri ile geride bırakmıştı.

Bitcoin yazım itibariyle günlük kayıplarını artırıyor ve 40.400 dolar seviyesinden işlem görüyor. Dijital varlık Kasım ayında 69.000 dolara çıkarak tarihi zirvesine ulaşmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%