Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin’de Hash Oranındaki Yükseliş Hız Kesmiyor

Zincir üzerinde kaydedilen son veriler, madencilik operasyonlarının artmaya devam ettiğini gösteriyor. Ayrıntılar haberin devamında…
Bitcoin’de Hash Oranındaki Yükseliş Hız Kesmiyor
Yorum

Bitcoin son haftalarda düşüş trendinde hareket ediyor olmasına rağmen, madencilik operasyonlarındaki iyileşme sürüyor. Zincir içi analitik firması Glassnode, ağ etkinliğinin en önemli göstergelerinden hash oranındaki artışa dikkat çekti.

Son verilere göre hash oran 194 Eh/s ile yeni bir tarih zirveye ulaştı. Bu yükseliş hash oranının geçtiğimiz yılın Temmuz ayından bu yana ikiye katlandığını gösteriyor. Bu yılın ilk gününe göre ise %16’dan fazla bir artış söz konusu.

Madencilik faaliyetleri geçtiğimiz yılın yaz aylarında sert bir düşüş yaşadı. Çin hükümetinin ülkedeki madencilere yönelik kısıtlayıcı adımları, şirketleri başka ülkelere taşımaya itti. Bu süreçte hash oranında önemli kayıplar yaşandı.

Bitcoin hash rate grafiği
Kaynak: Glassnode

Geçen zaman içerisinde taşınma süreci tamamlandı ve hash oranı yeniden artışa geçti. Zincir içi bir diğer veri ise Bitcoin’in borsalardan dışarıya taşınmasının devam etmesi oluyor. Balinalar varlıklarını soğuk cüzdanlara aktarıyor.

Glassnode’un haftalık raporunda, net çıkışlardaki eğilimin 3 haftadır sürdüğü ve bu süre içerisinde Bitcoin’in 33.000 dolar seviyesinden sıçradığı hatırlatıldı. Son verilere göre büyük cüzdanlar şu anda toplam 13 milyon Bitcoin tutuyor.

Bitcoin yazım itibariyle 43.600 dolar seviyesinden işlem görüyor. Kripto para birimi Kasım ayında 69.000 dolara çıkarak ATH seviyesini tazelemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%