Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Hash Oranı Çin’in Yaptırım Öncesi Seviyelere Yaklaşıyor

Madencilerin başka ülkeler taşınması ile hash oranı yükselişini sürdürüyor.
Bitcoin Hash Oranı Çin’in Yaptırım Öncesi Seviyelere Yaklaşıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Haziran ayında Çin’in Bitcoin madencileri üzerindeki artan baskısı, hash oranında ve beraberinde fiyatı gerilemesine neden oldu. Şirketler tesislerini Kuzey Amerika, Kazakistan gibi farklı bölgelere taşımaya başladı.

Madencilik firmalarının faaliyetlerini artırması ile beraber hash oranındaki yükselişi sürüyor. Bitcoin’in haftalık hareketli ortalama hash oranı, tüm zamanların en yüksek ve son düşük seviyeleri arasındaki orta noktaya doğru toparlanmış görünüyor.

Bitcoin haftalık hareketli hash ortalaması
Kaynak: The Block Crypto

Veriler dün itibariyle hash oranının 135 EH/s’a ulaştığını gösteriyor. Bu Temmuz başında yaklaşık 90 EH/s’lik düşük seviyesinden bu yana %50 artış olduğunu ortaya koyuyor.

Mevcut toparlanma hızında, Çinli madenciler büyük çıkışlarında önemli yol katetti ve Bitcoin’in hash oranı yıl sonuna kadar tüm zamanların en yüksek seviyesini geçebilir.

Geçen yıl madencilik ekipmanı sipariş eden Kuzey Amerikalı şirketler, makinelerini aylık partiler teslim almaya başladı. Çin’den ayrılan makinelerden ayrı olan bu yeni ekipmanların faaliyete geçmesi de hash oranlarını artırıyor.

Dolayısıyla Çinli madencilerin taşınma sürecini tamamlaması ile beraber hash oranının çok daha yüksek seviyelere çıkması bekleniyor. Hash oranının 2022 yılı ortalarında tarihinin en yüksek seviyesine ulaşacağı tahmin ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%