Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin, Goldman Sachs’ın FED Faiz Tahmini ve Death Cross Gölgesinde Hareket Ediyor

Yatırım bankasının FED faiz tahmini ve teknik görünüm, BTC’nin gelecek seyri için olumsuz bir hava yaratıyor. Detaylar geliyor…
Bitcoin, Goldman Sachs’ın FED Faiz Tahmini ve Death Cross Gölgesinde Hareket Ediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Teknik analizde, 50 günlük hareketli ortalamanın, 200 günlük hareketli ortalamayı üstten kesmesi, Death Cross olarak tanımlanır. Bu fiyatta düşüş olacağı ihtimalini artıran bir gelişmedir.

Bitcoin’in günlük grafiğinde, Death Cross’un yaklaştığı görülüyor. Halihazırda trendin aşağı yönlü hareket etmesi de, düşüş beklentilerinin artmasına neden oluyor. Diğer yandan ABD’deki yüksek enflasyon verileri nedeniyle FED cephesindeki faiz artırımı beklentileri de, endişeyi artırıyor.

ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs, FED’in 2022 sonuna kadar 4 faiz artırımı yapacağını tahmin etti. İşsizlik oranının %3,9’a düştüğünü gösteren ABD işgücü piyasası raporu, FED’in Mart ayındaki varlık alımlarının sona ermesiyle eş zamanlı olarak faiz artırımına gitme ihtimalini güçlendirdi.

Bitcoin Death Cross anları
Kaynak: TradingView

CME Group’un FedWatch Aracına göre, yatırımcılar, geçen haftaki %61’den Mart ayında 25 baz puanlık bir artış olasılığını %73’e yükseltti. Merkez bankasının odağını maksimum istihdamdan enflasyon kontrolüne kaydırmasının ardından, şahin bir Fed korkuları, Bitcoin piyasasını son çeyreğin sonuna doğru aşağı çekti.

Aralık ayında Fed, 2022’nin sonuna kadar en az üç faiz artırımı ve Mart ayına kadar varlık alım programının sona erdiğini duyurmuştu. Bitcoin, 10 Kasım’da 69.000 dolar civarında zirve yaptı ve o zamandan beri yaklaşık %40 düştü.

Yaklaşan ölüm çaprazı, kötüleşen makro görünümle birleştiğinde genel düşüş eğilimini destekleyebilir. Hareketli ortalama geçişler, geriye dönük verilere dayandıkları ve fiyatları geciktirme eğiliminde oldukları göz önüne alındığında, bağımsız göstergeler olarak güvenilmezdir.

Haziran 2021’de, Mart 2020’nin sonlarında ve Ekim 2019’da tanık olunan , ana fiyat diplerini gösteren ayı tuzakları veya yanlış sinyallerdi. Bu zamanlarda BTC konsolidasyon aşamasındaydı ve yukarı yönlü bir kırılım gerçekleşti. Bitcoin yazım itibariyle 41.750 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%