Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Analistlere Göre Bitcoin Fiyatında Yaşanan Düşüşlerden Madenciler Sorumlu Değil

Yapılan bir araştırma BTC’de yaşanan fiyat düşüşlerinden madencilerin sorumlu olmadığını gösteriyor.
Analistlere Göre Bitcoin Fiyatında Yaşanan Düşüşlerden Madenciler Sorumlu Değil
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto istihbarat firması Coin Metrics’e göre , Bitcoin (BTC) madencilerinin BTC’nin fiyatındaki düşüşlerden sorumlu olduğuna inanmak için çok az neden bulunuyor. Uzman Ar-Ge Analisti Karim Helmy, madencilerin sahip olduğu mevduatların küçük ölçekli olması nedeniyle fiyat değişimlerinde çok fazla söz sahibi olmadıklarını belirtti.

BTC madencilerinin mevduatları döviz girişlerinin yaklaşık yüzde 5,5’ini oluşturuyor. Çoğu madenci satışı tezgah üstü olarak gerçekleştirse de, gerçek borsada Madenciler tarafından sağlanan satış baskısı muhtemelen daha da düşük. Helmy, son araştırmasında Bitcoin madencilerinin daha geniş pazar üzerindeki etkisinin hala yeterince araştırılmadığını vurguladı.

Madencilerin Favori Borsaları Binance ve Huobi

Madencilerin Favori Borsaları Binance ve Huobi
Kaynak: Coin Metrics Network Data Pro

Analist Helmy’e göre Bitcoin madencilerinin en popüler borsaları arasında Binance ve Huobi başı çekiyor. Görselde Bitcoin madencilerinden spot borsalara akışın 30 günlük hareketli ortalamasına yer veriliyor.

Helmy, “Huobi ve Binance, kapsama evreninde madencilik havuzları da işleten tek iki borsa olduğundan bu sonuçlar sezgisel görünüyor. Her iki borsa da madencilerle yakın ilişkilere sahip ve çoğu madencinin bulunduğu Asya’da güçlü mevcudiyete sahip” diye konuştu. Analist ayrıca borsalardan madencilere yapılan çıkışların da Binance ve Huobi tarafından yönetildiğini belirtti.

Gelecekte madenci değişim akışlarının madencilik gücünün coğrafi dağılımı için bir gösterge olarak kullanılabileceği belirtilyior. ByteTree’nin verilerine göre son haftalarda madenciler elde ettiklerinden daha fazla yeni oluşturulmuş BTC harcaması gerçekleştiriyor. Madenciler maliyetleri karşılamak ve kâr elde etmek için BTC’lerinin bir kısmını satarlar. Gelirleri, BTC’de ödenen blok ödülleri ve işlem ücretlerinden sağlanıyor.

Bitcoin günlük değişim
Kaynak: piyasa.paratic.com

Yazım itibariyle Bitcoin düşüş sonrası kayıplarını geri almaya devam ediyor. Gelen verilere göre kripto para yüzde 5 yükseliş ile 51 bin dolar seviyesinden işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%