Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin FED Faiz Kararını Bekliyor: Nasıl Tepki Verecek?

Bitcoin ve altcoinler uzun zamandır FED’in faiz kararını bekliyor. Kripto para biriminin faiz kararı sonrası olası yönleri merak ediliyor.
Bitcoin FED Faiz Kararını Bekliyor: Nasıl Tepki Verecek?
Yorum

Bitcoin, Federal Rezerv’in (FED) faiz kararını açıklaması öncesinde yatay aralıkta hareket ediyor. Bu akşam saat 21:00’da FED’in faiz kararını açıklamasının ardından FOMC tahminlerinin de paylaşılması bekleniyor.

Küresel piyasalar 2018’den bu yana ilk kez gerçekleştirilecek faiz artırımını fiyatlıyor. Daha önceleri FED’in yüzde 50 baz puan faiz artırımı yapacağına dair tahminler ortaya atılmıştı. Ancak Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın etkisi ile bu tahmin 25 baz puana düşürüldü.

So zamanlarda ABD Tüketici Fiyat Endeksi’ndeki (TÜFE) yükseliş, FED’i enflasyonu durdurmak için hareket etmeye zorluyor. Tarihsel veriler, FED’in faiz kararları sonrası kripto para birimlerinin tepki verdiğini gösteriyor.

Toplantı yaklaşırken Bitcoin’in fiyatı en çok takip edilen verilerden birisi olacak. BTC ile S&P 500 arasındaki korelasyon 2017 – 2019 yılları arasında 0,01 seviyesindeydi. Bu oran 2020-2021 yıllarında 0,36’ya yükseldi. 2022’nin başında Bitcoin ile SP&500 korelasyonu 0.3 idi.

BTC ile S&P 500 korelasyonu
Kaynak: TradingView

Artan korelasyon nedeniyle Bitcoin’in S&P 500 endeksi ile beraber FED’in faiz kararına benzer bir tepki vermesi beklenebilir.

Ancak faiz artırımı bugüne kadar fiyatlanmış olduğundan, fiyatı etkileyecek bir diğer etken ise, artırım oranı olacaktır. Piyasanın önümüzdeki süreçte, gelecekteki faiz artırımlarının hızını yeniden fiyatlaması bekleniyor.

FED faiz artırım olasılığı
Kaynak: CME

FED’in en az 25 baz puanlık bir faiz artırımı yapmasına yüzde 96.3 ihtimal veriliyor. Bu ihtimal fiyatlandığı için faiz artırımının kendisinden ziyade geleceğe dair tahminlerin, fiyat üzerinde etkili olabileceği belirtiliyor.

FED’in Gelecekte Atacağı Muhtemel Adımlar

Mevcut beklentiler 2022’de birden fazla faiz artırımına yönelik olsa da, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası riskten kaçınma isteği görünümü değiştirebilir. Powell’ın gelecekte faiz artışlarının hızını düşürmesine dair olası açıklamaları, Mayıs ayında düzenlenecek bir sonraki toplantının fiyatlanmasına yansıyabilir.

Halihazırda Mayıs ayında 50 – 75 baz puanlık bir faiz artırımı olasılığı yüzde 47,6, 75 – 100 baz puanlık bir faiz artırımı olasılığı ise yüzde 50,5 olarak görülüyor. Bitcoin bugün Asya’da işlem saatlerinin açılışı sonrası, 39.000 dolardan 41.600 dolara kadar yükseldi. Kripto para birimi bu seviyeden tekrar 39.000 dolar seviyesine geri döndü.

BTC yatay aralıkta hareket ediyor
Kaynak: TradingView

Bitcoin’de meydana gelen son kazanımlar, genellikle önemli bir geri çekilmenin ardından görülüyor. Sabah saatlerinde görülen yükseliş, daha sonrasında yukarı yönlü yeni bir hareketin sinyalini veriyor olabilir.

Teknik olarak Bitcoin’de 38.700 dolar seviyesi önemli bir destek noktası olarak görülüyor. Yukarı yönde ise 41.600 dolar direnci öne çıkıyor. Bu seviyenin üzerindeki kapanışlar, fiyatı haftalar sonra yeniden 45.000 dolar seviyesine taşıyabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%