Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin FED’in Faiz Kararı Sonrası Yükselişe Başladı

FED’in faiz oranlarını artırması sonrası, Bitcoin yönünü yukarı çevirdi ve 40.000 doların üzerinde hareket ediyor. Son veriler haberin devamında...
Bitcoin FED’in Faiz Kararı Sonrası Yükselişe Başladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dün akşam ABD Merkez Bankası (FED), faiz kararını açıkladı ve 2018’den bu yana ilk kez artırım gerçekleştirdi. Faiz artırımı beklendiği üzere 25 baz puan olarak gerçekleşti. Bu hamle sonrası Bitcoin’de oynaklık arttı.

Toplantı öncesi kripto para birimi 39.000 dolar seviyesinde dar bir aralıkta hareket ediyordu. Yükselişini hızlandıran BTC, 40.000 dolar direncini kırdı. Kripto para birimi an itibariyle 41.000 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Kripto para birimi, son birkaç gün içinde, genellikle düşük ticaret hacminin olduğu zamanlarda meydana gelen dalgalanmalar yaşadı. Bitcoin şu an için 37.000-40.000 dolar desteğini koruyor. Yukarı yönde ise 45.000 dolar seviyesi önemli direnç bölgesi olarak duruyor.

BTC günlük grafik
Kaynak: TradingView

Günlük RSI, 50’nin üzerinde kalırsa BTC ek fiyat kazanımları görebilir ve bu da dört aylık düşüş trendinin sona erdiğini gösterebilir.

FED ayrıca enflasyon tahminlerini yükseltti ve bu yıl altı kez daha benzer artışlarla faiz oranlarını artırma planlarının sinyalini verdi. Düşük oranlar ve merkez bankası teşvikleri, kripto para birimleri de dahil olmak üzere spekülatif varlıklarda hareketliliği artırdı.

Merkez bankası ayrıca, tahvil varlıklarının ilerleyen toplantılarda azaltacağını duyurdu. Zaman içinde analistler, daha sıkı para politikasının bir sonucu olarak daha yüksek oynaklık ve daha düşük piyasa getirisi bekliyorlar.

Kripto pazarlarında, altcoin yükselişe geçti ve tüccarlar arasında risk iştahının arttığını gösterdi. LINK ve SAND yüzde 10’dan fazla artarak dikkat çeken altcoinler oldu. Sandbox’ın yükselişinde, geçtiğimiz gün HSBC’nin metaverse odaklı ortaklık duyurusu önemli rol oynadı.

Singapur merkezli bir kripto ticaret şirketi olan QCP Capital’e göre, son zamanlarda uzun vadeli seçeneklere büyük talep oldu ve ETH satım opsiyonlarındaki aktvite arttı. QCP, tüccarların kısa vadeli fiyat dalgalanmalarını azalttıkça, Fed kararından sonra BTC’nin oynaklığın artmasını beklediğini bildirdi.

BTC beklenen ve gerçekleşen oynaklık
Kaynak: QCP Capital

Skew verilerine göre opsiyon piyasası, BTC’nin Nisan ayında 38.000 doların üzerinde işlem görme olasılığı yüzde 52 seviyesinde.

Genel olarak, altcoinler, Bitcoin’e göre daha büyük bir risk profiline sahip oldukları için boğa piyasalarında daha iyi performans gösterir. Düşüş piyasasında ise altocinlerin kayıpları daha fazla olabiliyor.

Arcane Research’e göre, kripto varlıklar geçen yıl aynı yönde hareket ettiğinden, tüccarlar arasında altcoin almak için daha az istekli görünüyor. Bu, Bitcoin’in altcoinlere göre performansını artırabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu