Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin ve Ethereum İşlem Ücretlerinde %95 Düşüş Yaşandı

Azalan ağ etkinliği işlem ücretlerinde büyük düşüşe neden oldu.
Bitcoin ve Ethereum İşlem Ücretlerinde %95 Düşüş Yaşandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere kripto para birimleri uzun süredir düşüş trendini sürdürüyor. BTC düşüşünü 30.000 dolar seviyelerine kadar ilerletti. Ethereum ise 2.000 dolar altı seviyeleri gördü. Bu durum her iki ağda işlem ücretlerinde büyük düşüşler yaşanmasına neden oldu.

Bitcoin ve Ethereum blok zincirlerini kullanmanın maliyeti, son birkaç ayda ortalama işlem ücretlerinde %93-%95’lik bir düşüş gösteriyor. Blockchain ağında işlem yapan madencilere ücretler ödendiği biliniyor. Ücretin boyutu, işlemin bayt cinsinden boyutuna ve bir madeni paranın geçmişte kaç işlemden geçtiğine bağlı oluyor.

BTC ve ETH işlem ücretleri
Kaynak: Bitinfocharts

Hem Bitcoin hem de Ethereum, işlem maliyetlerinin 2021’de sırasıyla Nisan ve Mayıs aylarında tüm zamanların en yüksek seviyelerine yükseldiğini gördü. Bu durum artan madeni para değerlemeleri ve fiyat zirveleri ile aynı zamana denk geldi.

BTC’de ortalama işlem ücretleri 24 Nisan tarihinde 62.77 dolara kadar ulaştı. Aralık 2017’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak kaydedilen 55 dolar aşılmış oldu. Geçtiğimiz Pazar günü itibariyle Bitcoin tarafında işlem ücretleri 4.38 dolara kadar düştü. Bu %93 oranında bir düşüş olduğunu gösteriyor.

Aynı genel model, 12 Mayıs’ta ortalama işlem ücretlerinin 69.92 dolara kadar yükseldiği Ethereum’da da görüldü. Bu, Ethereum kullanma maliyeti için tüm zamanların bir başka en yüksek seviyesiydi. Pazar günü, Ethereum’un ortalama ücretleri, Ocak 2021’in ilk gününden bu yana görülmeyen bir rakam olan 3,44 dolara kadar geriledi ve %95’lik bir düşüşe tekabül etti.

Ocak ve Haziran arasında, günlük Bitcoin işlem sayısı yaklaşık 400.000’den 175.000’e düştü. Aynı şekilde günlük Ethereum işlemlerinin sayısı Mayıs ve Haziran arasında 1,6 milyondan 1 milyona düşerek %37,5’lik bir düşüşe işaret ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%