Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin ve Ethereum’un İşlem Ücretleri 6 Ayın En Düşüğüne Ulaştı

Piyasada yaşanan sert düşüş işlem ücretlerini doğrudan etkiledi.
Bitcoin ve Ethereum’un İşlem Ücretleri 6 Ayın En Düşüğüne Ulaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin geçtiğimiz aydan bu yana tarihinin en sert düzeltmelerinden birini yaşadı. Nisan ayında 64.800 dolar ile tarihinin en yükseğini gören BTC, düşüşünü 30.000 dolar seviyesine kadar uzattı. Bu düşüş başta Ethereum olmak üzere altcoinlerde %50’yi aşan kayıplar yaşanmasına neden oldu.

Piyasada yaşanan sert geri çekilme Bitcoin ve Ethereum’un işlem ücretlerinin son 6 ayın en düşük seviyelerini görmesini sağladı. BitInfoCharts verileri Bitcoin kullanarak bir işlem gerçekleştirmenin ortalama fiyatının, Nisan ayı başlarında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 62.77 dolardan yaklaşık 7.20 dolara gerilediğini gösteriyor.

BTC ortalama işlem ücretleri
Kaynak: BitInfoCharts

Bu geride kalan 6 ay içerisinde %88 oranında bir düşüş olduğunu ortaya koyuyor. Düşen Bitcoin işlem ücretleri piyasa hacminin 67 milyar dolardan, 30 milyar dolara gerilemesinden kaynaklanıyor gibi görünüyor.

2021’in ilk aylarından itibaren kendisini gösteren boğa piyasası, Bitcoin ve Ethereum ağındaki işlem ücretlerinin tarihinin en yüksek seviyelerini görmesini sağladı. Bitcoin ücretlerinin ortalama fiyatı, fiyatın 14 Nisan’da 64,804 dolar zirvesine ulaşmasının ardından 21 Nisan’da tekrar 62,77 dolarlık rekor bir seviyeye yükseldi.

ETH ortalama işlem ücretleri
Kaynak: YCharts

Bu noktadan sonra yaşanan düşüş ile beraber işlem ücretlerinde zayıflama belirtileri kendisini göstermeye başladı. Veriler ayrıca, ortalama Ethereum ücretlerinin 20 Mayıs’ın rekor yüksek seviyesi olan 72.21 dolardan 4.80 dolara düştüğünü ve iki haftadan kısa bir sürede %93’lük bir düşüş olduğunu gösteriyor.

Ethereum destekli merkezi olmayan finansın ve NFT tokenlerin hızlı şekilde benimsenmesi, yılın başında 3,50 dolardan ortalama ücretlerin Şubat ayı sonunda yaklaşık 40 dolarlık yeni zirvelere yükselmesini sağladı. ETH ağındaki işlem ücretleri 19 Mayıs’ta tarihin en yüksek seviyesi 71.21 dolara ulaştı.

Yazım itibariyle Bitcoin 36.200 dolar seviyesinden işlem görüyor. Ethereum ise 2.500 ila 2.600 dolar aralığında seyrediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%