Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin’in Enerji Tüketimi Bankacılık Sektörüne Göre 2 Kat Daha Düşük Seviyede

Araştırmalar bankacılık sektöründeki enerji tüketiminin çok daha yüksek olduğunu gösteriyor.
Bitcoin’in Enerji Tüketimi Bankacılık Sektörüne Göre 2 Kat Daha Düşük Seviyede
Son Güncelleme: 
Yorum

Son günlerde Bitcoin, yüksek enerji tüketimine dair söylemler nedeniyle düşüşünü hızlandırdı. Kripto para 45.000 dolar seviyesine kadar geriledi. Elon Musk’ın Bitcoin ile ilgili yüksek tüketim olduğu paylaşımları, sert bir çakılma yaşanmasına neden oldu.

Yapılan bir araştırma, bankacılık sektörünün çok daha fazla enerji tüketimi yaptığını gösteriyor. Michael Novogratz’ın kripto para firması Galaxy Dijital, bankacılık sektörünün kripto para madenciliğine göre 2 kat daha fazla enerji tüketimi gerçekleştirdiğini gösteren bir araştırma gerçekleştirdi.

Bankacılık ve Bitcoin enerji tüketimleri
Kaynak: Galaxy Digital

Galaxy’nin madencilik kolu tarafından derlenen çalışma, Bitcoin’in yıllık elektrik tüketiminin 113,89 TWh olduğunu tahmin ediyor. Tahminlere göre bu miktar, bankacılık sistemi ve altın endüstrisi tarafından yıllık bazda tüketilen toplam enerjiden en az iki kat daha düşük.

Raporda ayrıca bankacılık endüstrisinin elektrik tüketim verilerini doğru bir şekilde açıklamadığına yer verildi. Galaxy’nin bankacılık veri merkezleri, banka şubeleri, ATM’ler ve kart ağlarının veri merkezleri tarafından güç kullanımı tahminleri göz önüne alındığında, bankacılık sisteminin toplam yıllık enerji tüketiminin dünya çapında 263,72 TWh olduğu tahmin ediliyor.

Galaxy Digital’in Bitcoin’in enerji tüketimine ilişkin analizi, Tesla CEO’su Elon Musk’un çevresel kaygılar nedeniyle araba satın alımları için ödeme olarak BTC’yi kabul etmeyi bırakma kararını takiben büyük bir kripto piyasası çöküşünün ortasında geldi. Musk’ın bu hareketi, kripto topluluğundan geniş çaplı eleştirilere yol açmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%