Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin Fiyatı ABD’nin Enflasyon Açıklaması Sonrası 50 Bin Dolara Yaklaştı

Enflasyon küresel piyasalarda endişeyi artırıyor. Yatırımcılar risk ürünlerinden çıkış yapıyor.
Bitcoin Fiyatı ABD’nin Enflasyon Açıklaması Sonrası 50 Bin Dolara Yaklaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto para biriminin bazı yatırımcılar tarafından enflasyona karşı bir önlem olarak kullanılması nedeniyle Bitcoin tüccarları tarafından yakından izlenen ABD Çalışma Bakanlığı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), 1980’lerin başından beri en yüksek seviyeye ulaştı.

Tüm kalemler için Tüketici Fiyat Endeksi, Kasım ayına kadar 12 ayda %6,8 artarak, %6,9 olduğu Mayıs 1982’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Veri beklenti dahilinde geldi ve ekonomistlerin ortalama tahminleriyle uyumluydu. Ancak Ekim ayındaki %6,2’ye nazaran keskin bir artış görüldü.

ABD enflasyon tablosu
Kaynak: Bureau of Labor Statistics

Bitcoin bu açıklama sonrası yukarı yönlü hareketlendi ve 50.000 dolar seviyesinin üstünü test etti. Kripto para birimi yazım itibariyle 49.600 dolar seviyesinden işlem görüyor. Ekim TÜFE verilerinin yayınlanmasından sonra, bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 hızla basmak için neredeyse 3.000 dolar artmıştı.

Ancak birkaç saat içinde hareket tamamen tersine döndü ve daha fazla tüccar daha hızlı enflasyonun mantıksal sonucuna odaklanmaya geçtikçe fiyatlar düştü.

BTC günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

FED’in hisse senetlerinden kripto para birimlerine kadar daha riskli varlıklara olan talebi azaltabilecek para politikası sıkılaştırması ihtimali, bu ürünlerden çıkış yaşanmasına neden oldu.

Ethereum’da da hafif bir yükseliş yaşandı ve yazım itibariyle 4.200 dolar seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışıyor. Kripto para piyasasının toplam değeri ise 2.3 trilyon dolar seviyesinde seyrediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%