Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Bitcoin’in 3. Çeyrek Performansını Belirleyecek Etkenler Sıralandı

Analistler fiyatın yukarı yönlü olduğunu belirtiyor.
Bitcoin’in 3. Çeyrek Performansını Belirleyecek Etkenler Sıralandı

Bitcoin 2020’nin son dönemlerinden farklı olarak artışını sürdürüyor. Bu yükseliş yılın üçüncü çeyreğinde yeni bir ralli yaşanma beklentisini artırıyor. Veriler geçtiğimiz yılın son çeyreğine dair farklılıklar olduğunu gösteriyor.

Kraken Intelligence Research yöneticisi Pete Humiston’a göre, 2021’in 3. çeyreğindeki Bitcoin, 2020’nin 4. çeyreğine kıyasla daha güçlü bir momentuma sahip olabilir. Kripto para birimi sadece 1 ay içerisinde 29.000 dolardan 48.000 dolara kadar yükseldi.

GBTC primi ve BTC/USD grafiği
Kaynak: Bybt

 

Bazı veriler bu yükselişe rağmen BTC üzerinde bir alım çılgınlığı görülmediğini ortaya koyuyor. Bu hafta spot fiyat üzerinden yaklaşık %13 indirimle işlem görmeye devam eden Grayscale Bitcoin Trust, (GBTC) alıcılar tarafından beklenen ilgiyi görmüyor.

Bitcoin fiyatının artmasına rağmen, GBTC talebi adım adım tam olarak artmadı ve indirimli oran bile birçok kurumsal yatırımcı tarafından değerlendirilmiyor. Bitcoin fiyatıda yaşanan son geri çekilmede GBTC primi -%20 civarındaydı.

BTC fonlama oranları tablosu
Kaynak: Bybt

Humiston, Mayıs ayında belirlenen %20 indirimden daha yüksek olmasına rağmen, GBTC’nin hala büyük bir indirimle işlem gördüğüne dikkat çekti. Analist talebin yeniden artması ile bu indirimin azalacağını düşünüyor.

BTC’nin piyasa yapısı hakkında fikir veren bir diğer veri ise vadeli işlemlerdeki düşük faiz ve fonlama oranları. BTC’nin 30 bin dolardan 48 bin dolardan hareket ettiği görüldüğünde, açık faiz düştü ve Bitcoin perp. fonlama oranı hala nispeten düşük seviyede.

Bitcoin vadeli işlemleri açık faiz tablosu
Kaynak: Bybt

Bununla birlikte, fonlama oranları Mayıs ayı fiyat çöküşünden bu yana daha olumlu bir görüntü çiziyor. Kripto para birimi an itibariyle 46.250 dolar seviyesinden işlem görüyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum