Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST ile Endekslerinin Salı Performansı ve Mart Ayı Türkiye PMI Değerlendirmesi

Türk varlıkları ve vadeli kontratlara dair teknik değerlendirme ve Mart ayı Türkiye imalat PMI'nın dipten dönüş sinyallerine dair inceleme.
BIST ile Endekslerinin Salı Performansı ve Mart Ayı Türkiye PMI Değerlendirmesi
Yorum

Borsa İstanbul 100 endeksi an itibarıyla ilk senasın 2. saatini doldurmak üzere. Görünüm negatif. Sabah kayıpları telafi edilme yolunda gitse de renk belirsizliği yatırımcıyı tedirgin ediyor. Değişim %0.12 kayıp verirken 94.000 civarında puanlama karşımızda.

Bankacılık tarafında dün %2.0 bandında bir kayıp verilmişti. XBAN bugünkü hareketinde güçlenen TL’nin etkisini tam olarak yansıtamadı çünkü ortada belirsizlikler gölgesi gövdesini büyüttü. Anlık kayıp %0.30 olurken 124.915 puandan fiyatlanan Bankalar Endeksi 125K üzerindeki performansını arıyor.

XUSIN (BIST Sanayi Endeksi) yine bankalara ters orantıda hareket ediyor. Haftanın ilk iki işlem gününde görünümün değişmediği tabloda XUSIN %0.40 değer kazanırken 114.3470 puanda karşımıza çıkıyor.

BIST 100, Vadeli Endeks ve Döviz Kontratlarına Teknik Bakış

Bist 100 Vadeli Endeks Ve Doviz Kontrat Teknik BakisBIST 100 bugünkü 93.690 puanda karşımıza çıkardığı denge noktası ile ele alınacak. 92.270 seviyesi aşağı yönlü hareketin ilk desteği konumunda değerlendirilebilir. Derinleşecek kayıp senaryosunda ise 90.400 ikinci desteği önem arz ederken; 90K psikolojik eşeğine yaklaşım yatırımcıya 87 bin seviyelerini hatırlatabileceği üzere sağlık açısından pek de iyi olmayacaktır.

Yukarı yöndeki hareket 95.500 direncini yorumlayabilir. Nisan vade endeks kontratı dün %0.25 kayıp ile kapanmıştı. Bugün ise %0.20 civarında yeni bir kayıp daha kaydediyor. 117.600 puanda olası bir destek yorumlayabileceğimiz kontrat an itibarıyla 120.225 seviyesinde.

Döviz kanadında yüksek volatilite ile el değiştiren servetler mevcut. Kimileri ağlıyor kimileri gülüyor. Tekniğe bakarsak an itibarıla %0.92 prim gösteren Nisan vadeli döviz opsiyonu 5,6728 seviyesinde ticaret görmekte. 5,5320 seviyesinin aşağı yönde kırılması 5,50 psikolojisinin altını işaret edebilir ve ikinci önemli desteği 5,45’te yorumlayabilmeye fırsat verebilir.

Türkiye Mart PMI Yükselse de 50 Eşiği Hala Aşılamadı

Rakamlar Yükselse de Eşik AşılamadıTürkiye Mart ayı imalat PMI verisi Şubat ayına kıyasla 0,8 puan yükseldi ve 47,2 seviyesine ulaştı. An itibarıyla gelinen nokta 2018 yılının Temmuz ayından bu yana gelinen en yüksek seviye olarak kaydedildi. 

Ancak 50 eşiğinin hayli altındaki veri faaliyet koşullarındaki güçlüğün devam ettiği şeklinde okunuyor. 12 aylık performans gösteriyor ki eşiğin altında gezinen grafiklerin teyidi ile operasyonel faaliyetler dünya genelindeki ekonomik daralma sinyallerini teyit ediyor.

Zorlu koşullar devam ediyor diye okuyabiliriz dedi. Zorlu koşul devam ederse alınan siparişlerde de yavaşlama reaksiyonu kaçınılmaz oluyor elbette. Bir de yeni ihracat siparişlerinde Avrupa tarafında bir yavaşlamanın gözlenmesi yakından takip edilen risk göstergelerini gündeme getiriyor. 

Veri Özeti Dipten Dönüş İşareti Olabilir

Özet Dipten Dönüş Sinyalleri Şeklinde OkunabilirMart ayı imalat PMI verisinden çıkan sonuç faaliyet koşullarındaki zorluk ve rölatif sipariş tarafında yavaşlama. Bir de diğer ticaret birliklerindeki gerilemenin getirdiği azalan talep yansıması eklenince sepette olumsuz hava ağırlığı yüksek.

Son aylarda toparlanmalar kaydedilmiyor değil. Lakin 50 eşik seviyesinin altındaki 12 aylık performans iktisadi kanattaki yavaşlamanın sürdüğünü gösteren bir kaynak olarak öne çıkıyor. Toparlanma hiç mi önemli değil?

Toparlanma önemli yani demek oluyor ki dipten dönüş sinyalleri var, ancak süreç atlatılmış demek değil. Hız kesen bir yavaşlamanın mevcut olması en kötü tablodan iyi bir ayrışma nedeni olarak ele alınabilir ve yatırımcı kandanında görece pozitif bir havaya neden olabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu