Yatırım yapmaya başla!

BIST’te Kayıp Sınırlıyken Tepki Alışları Güçlü TL ve Jeopolitik Gelişme Kaynaklı Artabilir!

Borsa İstanbul'a yansıyan küresel satış dalgası sınırlı bir kayba yol açarken, güçlü TL ve jeopolitik gelişme kaynaklı tepki alışlarında artış borsayı değerlendirebilir.
BIST’te Kayıp Sınırlıyken Tepki Alışları Güçlü TL ve Jeopolitik Gelişme Kaynaklı Artabilir!

Borsa İstanbul Fed toplantısı öncesinde son günlerde döktüğünü toparlamaya başlamış ve 92.553 (Çarşamba) seviyesinde bir kapanış gerçekleştirmişti. BIST 100 endeksi  dünkü hareketlerinde teknik verilerinde yorumlanan 2 direncini kırmış hatta beklenenin üzerinde bir noktadan kapanış yapmıştı. Endekste görülebilecek olası yukarı yönlü hareketin başlaması için 91.5k üzerinde kapanışların sinyal olabileceği yorumlanırken bu seviyenin bin puan üzerinde çizilen gün sonu grafiği yatırımcıyı rahatlatmıştı.

Jeopolitik gelişmeler, dünkü olumlu hareketlerin fiyatlanması olarak değerlendirildi. ABD’nin Suriye’den çekileceğine dair haberlerle endekste değerlenmenin yoğunlaşması, beklenen tepki alışına dair gelişme olmuştu. ABD Merkez Bankası Fed’in faiz artırımından sonra Wall Street piyasalarında aşırı değer kayıpları görüldü. Bu olumsuz tablo ülkenin getiri eğrileri ile çelişen politikaları kaynaklı değerlendirildi ve küresel bir satış dalgasına kaynak görüldü.

Dünkü Güçlü Performans Bozuldu mu?

BIST'te Çarşamba Günü Görülen Pozitif Duruş GüçlenebilirDünkü işlemlerin ardından Borsa İstanbul’da %1.0 – %1.50 civarında bir satış beklenmişti. Endeks açılışını %0.70’lik bir kayıpla gerçekleştirirken, ilerleyen işlemlerle %1.20 seviyelerinde değer kayıpları sergilendi. İlk seansın son işlem saatine girmesi ile kayıplar hafif toparlanarak %1.0 civarına taşındı.

Borsa İstanbul 100 endeksini yorumlanan teknik verilerinde 92k pivotu ile değerlendiriyoruz. Olası destek bölgelerinde görünen noktalar 91.600 ve altında 90.590 olabilecek iken, yukarı yöndeki hareketlerde olası direnç seviyeleri 93.500 ve 93.580 şeklinde izlenmekte.

Yani yaşanan gelişmelerle BIST’te görülen ılımlı havanın bozulmasından ziyade küresellere ayak uydurduğu ve kayıplarının sınırlı kalabileceği yorumlanabilir.

Güçlenen TL ve Jeopolitik Gelişme Işığında Finansallara Bakış

Jeopolitik Gelişme ve Güçlü TL Finansallara Olumlu YansıyabilirÖncelikle TL’ye baktığımızda 5,35 seviyelerindeki hareketin ardından 5,25 seviyelerine bir geri çekilme gözlemledik (Çarşamba). Perşembe gününe baktığımızda %0.22’lik bir değer kaybı ile 5,2746 noktasında işlem görmekte. Diğer tarafta Türk lirası gelişmekte olan ülke para cinslerinin dolar karşısında sergilediği performans ele alınınca en fazla getiri sağlayan birim oldu. Piyasada TL 2018 sonu hedefleri ise 5,20 seviyelerinde yorumlanmakta.

Dolar TL 200 günlük üssel hareketli ortalamasında bulunan 5.333 ve 50 günlük üssel h.o’da bulunan 5.3174 seviyelerinin altında hareket etmekte. Kurda 10 günlük h.o üssel veride bulunan 5.2882 noktası olası bir direnç olarak gözlemlenebilir.

Öte tarafta jeopolitik gelişme ABD’nin Suriye’den çekilmesi, tepki alışında hareket eden endekse yukarı yönde ivme kazandıran bir diğer itici güç olarak gözlemlendi. Endeksin bu gelişmeyi fiyatlamasının ardından beklentilerden daha güzel bir gün sonu kaydedilmişti.

BIST’te Görülen Kayıp Tepki Alışlarını Artırabilir!

Borsa İstanbul Tepki Alışlarını ArtırabilirBorsa İstanbul son 3 aylık hareketlerinde kazanımlarını 2 haftadır iade ediyordu. Bu geri çekilme politik sebepler ve doların TL karşısında kaydettiği güçlenme kaynaklı değerlendirilmişti.

Küresel satış dalgasını teknoloji ve bilgi teknolojileri sektörlerinde ciddi değer kayıpları hatta S&P 500 endeksinde tepe noktaya göre %15’lik bir kayıp ile başlatan New York finansalları önce Asya endekslerine sıçradı ve en fazla Tokyo’da hasara yol açtı (Nikkei 225 -%2.84). Avrupa’da İtalya AB anlaşması ile yakalanan pozitif duruşu da baskılayan dalga endekslerin toparlanmalarını kırdı (DAX -%1.23, FTSE 100 -%1.07, CAC 40 -%1.39).

Bu verilerin yansımasında TL’deki güçlenmeye ters orantılı Borsa İstanbul değer kaybetmişti. Tepki alışlarında görülen borsa, küresel satış dalgası baskısında satışlara maruz kalırken bu geri çekilme piyasalarda bir alış fırsatı olarak da gözlendi. Maliyetleri uygun bölgelerde olduğuna inanılan senetlerde alıcılı işlemler beklenmekte. Borsa İstanbul TL’de görülen olumlu havayı görülen tepki alışı ile arkasına destekçi olarak aldığı senaryoda kazanımlarını artırabilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum