Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST Yukarı Yönlü Açılış Yaparken, İptal Edilen İhalele Tahvillere Olumlu Yansıdı

ABD vadelilerindeki yansıma ile Borsa İstanbul haftaya ılımlı bir giriş yaptı. Hazine'nin iptal ettiği ihaleler tahvil piyasasında olumlu karşılandı.
BIST Yukarı Yönlü Açılış Yaparken, İptal Edilen İhalele Tahvillere Olumlu Yansıdı
Yorum

Borsa İstanbul’da haftanın ilk işlem günü ABD vadelilerinde ve Asya borsalarındaki yükselişin verdiği iyimserlikle başlıyor. Ancak 97 seviyesinin üzerine çıkan DXY endeksi ve 2 yıllık tahvil faizlerindeki artış ABD kaynaklı risklerin devam ettiğini gösteriyor. Wall Street spot piyasasının açılışında görülecek yön BIST’e yansıyabilir.

BIST 100 endeksinde görünüm %0.11 yukarı yönlü ve 92.975,64 puandan gerçekleşiyor. Endeksin yukarı yönlü hareketine ters orantılı bankacılık endeksi hisselerinde AKBNK ve HALKB değer kaybederken diğer ISCTR, GARAN sabit ve VAKBN hafif pozitif görünüm oluşturuyor.

Küresel piyasalardaki tepki alışları ve Türk lirasındaki toparlanma Borsa İstanbul’un hafif yükselişle açılışına kaynak görülebilir. 10 yıl vade tahvil faizlerinde izlenen düşüş spot piyasalardaki yükselişi destekliyor. Faiz oranlarındaki düşüş Hazine’nin tasarruf tedbirleri nedeniyle daha az borçlanacağı yönündeki açıklamasına paralel gerileme kaydetmişti.

AKSEN ve FROTO Yukarı Yönlü

FROTO, AKSEN Revize Edilen Sonuçları ile Yukarı Yönüne ParalelHisse bazında sert ayrışmalarla haftaya başlıyoruz. Cuma günü %20 değer kaybeden ve 3. çeyrek karını amortisman rakamındaki düzeltme nedeniyle 32 milyon TL zarardan 57 milyon TL kar olarak revize eden Aksa Enerji hisselerinde hafta %4.01 primlenme ile 3,37 TL’den ve Volkswagen için üretim yapma ihtimali olduğunu açıklayan Ford Otosan’da Pazartesi %1.94 değer kazanımı ile 50,75 TL’den gözlemleniyor.

Piyasa nabzını analizler ve yorumlar eşliğinde ölçtüğümüzde 3. çeyrek beklentilerini yenen BIM, Pegasus, Vakıfbank ve Zorlu Enerji’nin güçlü bir seyir göstermesini, beklentilerin gerisinde kalan Doğtaş, Gübre Fabrikaları, Selçuk Ecza, Torunlar GYO hisselerinin ise zayıf bir seyir izlemesi olası bir tablo olarak inceleniyor.

İptal Edilen İhale Tahvil Piyasasına Olumlu Yansıyabilir

İptal Edilen İhaleler Tahvil Piyasasında Olumlu GörünüyorHazine ve Maliye Bakanlığı Cuma günü yaptığı basın açıklamasında bu hafta düzenleyeceği 10 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli, 7 yıl vadeli değişken faizli ve 10 yıl vadeli sabit kuponlu devlet tahvili ihalelerinin yapılmayacağını duyurmuştu.

Geçtiğimiz hafta düzenlenen ve Kasım borçlanma programında yer almayan 1.5 milyar Avro tutarındaki tahvil ihracı ve 2019-2021 Yeni Ekonomi Programı‘nda 2018 yılı için alınan tasarruf tedbirleri sayesinde Hazine Finansman İhtiyacının azalması İhalelerin yapılmama nedeni olarak belirtilmişti. 

İptal edilen ihaleler sonrasında bugün 13 ay vadeli kuponsuz, 5 yıl vadeli kupon ödemeli, yarın 2 yıllık gösterge ve 20 Kasımda 2 yıl vadeli kira sertifikası olmak üzere bu ay toplamda dört ihale düzenlenecek. İhalelerin borçlanma ihtiyacındaki azalma ve tasarruf tedbirleri nedeniyle iptal edilmesi tahvil piyasasında olumlu algılandı. 

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu