Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST Haftanın İkinci Gününde de Değer Kaybederken ASELS ve İş Bankası’ndan Gelişmeler

Borsa İstanbul değer kaybı ile başladığı haftaya ikinci işlem gününde de kayıpla devam ediyor. Tahvil, İş Bankası ve ASELS gelişmeleri şöyle;
BIST Haftanın İkinci Gününde de Değer Kaybederken ASELS ve İş Bankası’ndan Gelişmeler
Yorum

Borsa İstanbul ayı piyasasına giren Nasdaq ve eşeğine yaklaşan S&P 500 endekslerindeki görünüme dayanamadı… Haftanın ilk işlem gününde alıcılı girip %0.50 civarında değerlenmelerini artıran BIST 100 endeksi günü değer kaybederek 91.527 puandan kapattı. Geri çekilme ile gelinen seviye son günlerde yakından takip ettiğimiz yukarı yöndeki hareketler için üzerinde kalınması gerektiğini düşündüğümüz 91.5k noktasına çok yakın gerçekleşti.

Dünkü Geri Çekilme Teknik Verileri Düşürdü

Haftanın İlk günkü Değer Kaybı Teknik Verileri Aşağı ÇektiEndeks dünkü geri çekilmesi ile denge noktasını aşağı çekti ve 91.826 civarında gözlediğimiz bir bölgede gerçekleştirdi. Desteğinde ise olası bölgeler 91.216 ile 90.900 ve direncinde olası 92.148 seviyesi yorumlanıyor. Diğer tarafta 200 günlük hareketli ortalamasında bulunan 92.085 seviyesi de olası bir direnç olarak takip edilebilir. 

Haftanın ikinci işlem gününe %0.60 civarında bir değer kaybı ile giriş yapan endeks 1. seansın son işlem saatlerinde değer kaybını %1.00 seviyelerine taşıdı. İkinci seansta %0.90 civarında kapıyla devam eden BIST 100 91k altınsa işlem görüyor. 

XBANK Endeksi Aşağı Çekerken ASELS’den 502 Milyonluk Sözlşeme

ASELS Yeni Sözleşmesini Duyurdu XBANK Değer KaybediyorXBANK sakinleri de bugün değer kaybına eşlik edenler arasında ve endeksi kırmızı yönde iten grupta. Endeksin 12 bileşeninden 10 tanesinin değer kaybettiği ve kazananların başında %1.25 ile DENIZ olduğunu gözlemliyoruz. Sanayi endeksine baktığımızda ise %0.94’lük bir kayı verilmekte. Endeks bileşenlerinden geçtiğimiz günlerde 2019 projeksiyonunda iddialı hedefler açıklayan Kelebek Mobilya bugün %3.91’lik kayıp ile 1,230 TL/p seviyesinden işlem görmekte.

KAP’ta yapılan açıklamaya göre Aselsan ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında 502 milyon TL’lik bir sözleşme imzalandı. Anlaşmada söz konusun olan teslimatların 2020 yılına kadar tamamlanacağı belirtildi. Geçtiğimiz hafta da aldığı siparişlerle gündeme gelen şirket bugün aşağı yönde hareket edenler grubunda yer alırken %1.80 değer kaybı ile 23,98 TL/p’den işlem görüyor.

Hissede yorumlanan olası teknik noktalar 24,15 ve 23,90 seviyelerinde gözlenebilecek destek noktaları ve 24,75 – 25,05 seviyelerinde takip edilebilecek direnç bölgeleri oluyor.

İş Bankası Bağlı Ortaklarından Alıma Devam Ederken SODA Gelişmesi

İş Bankası Bağlı Ortaklarından Pay Alımına Devam EdiyorSoda Sanayi (%100) ortaklığı Şişecam Elyaf Sanayii A.Ş.’nin sermayesinin, yatırım harcamalarına finansman kapsamında 50 Milyon TL’den 200 Milyon TL’ye çıkartıldığını ve ilgili sermaye artışının 24.12.2018 tarihinde tescil edildiğini açıkladı.  

İş Bankası borsada işlem gören bağlı ortaklıklarından; SISE (Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş.), TSKB (Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş.), ANHYT (Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş.), ISFIN (İş Finansal Kiralama A.Ş.), ISGYO (İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.) ve ISMEN’nin İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. paylarının toplam 250 milyon TL ile sınırlı olacak şekilde satın alınması için genel müdürlüğüne yetki verdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Bireysel Yatırımcı Bazlı Tahvilleri Genişletti

Hazine Ve Maliye BakanligiHazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 17-26 Aralık tarihleri arasında bireysel yatırımcılara sunulan euro ve dolar cinsinden devlet tahvillerinin 25-26 Aralık arasında tüzel kişi yatırımcılardan da talep toplanmasına karar verildi. Söz konusu senetleri talep toplama döneminden sonra 28 Aralık tarihinde yatırımcı hesaplarına aktarılacaktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu