Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST 100 ABD Satış Baskısındaki Küresel Piyasaları Yukarı Yönlü Etkileyebilir

Wall Street piyasalarında olumlu spot grafikleri gözlemlenebilir. Borsa İstanbul küresel satış dalgasına karşı bugün sert yukarı yönlü duruş sergiliyor.
BIST 100 ABD Satış Baskısındaki Küresel Piyasaları Yukarı Yönlü Etkileyebilir
Yorum

Türk Hazine eurotahvilleri bir önceki günkü seansa %3,17 getiri ile başladı. Küresel piyasalardan kaydedilen katılaşarak devam eden satışlar kısa vade getirilerini düşürürken uzun vade getirilerini nispeten daha hafif geri çekti. ABD Hazine eurotahvillerinde yapılan 5 yıl vadeli 39 milyar dolar değerinde ihraca yönelik talepte bir öncekine kıyasla ufak miktar zayıflama kaydedildi.

ABD konut satışları verisinin aylık bazda %5,5 düşüş yaşaması ve bilanço açıklamalarında karışık seyir endekslerdeki düşüşe neden olarak gösterildi. Nasdaq son 7 yıldaki en sert düşüşünü sergilerken, Dow Jones ve S&P 500 endeksleri 2018 yılı bazlık 9 aylık kazanımlarını yitirdiler.

Türkiye 5 yıllık CDS’i 386,6 seviyesinde işlem görmekte. Hisse senedi piyasaları ve TL’de kaydedilen güçlenme kaynaklı haftanın son gününde CDS hafif bir gerileme daha kaydedebilir.

ABD Piyasalarında Pozitif Açılış Gerçekleşebilir

Wall Street Future İşlemlerinde Gerçekleşen Olumlu Açılış Spot Piyasaya YansıyabilirABD piyasalarında hafif bir toparlanma başladı. %0.8’lik primlenmeli bir vadeli S&P 500 açılışı kaydedildi. 2011 yılından bu yana en kötü kapanışını kaydeden Nasdaq teknoloji hisseleri için bu gelişme %1,5 oranında bir artışa işaret etti.

Avrupa ve ABD’de açıklanan birçok olumlu rapor Perşembe günü yatırımcıların sinirlerini yatıştırmakta etkili oldu. Yatırımcılar analistlerin kazanç tahminleri ve Tesla’nın rekor bir çeyrek kar raporunun ardından Microsoft ve Visa’nın hisselerinde borsa işlemleri öncesindedir yakınlaşma gözlenebileceği yorumlandı.

ECB Açıklamasında Borsada Düşüş Gözlendi

Avrupa Merkez Bankası'nın Açıklaması Borsayı DüşürdüStoxx Europe 600 Avrupa Merkez Bankası açıklamasından sonra %0.3 oranında değer kaybederken, Japonya Nikkei 225 %3.7 ve Güney Kore Kospi %1.6 gibi seviyelerde bu düşüşe paralel grafikler oluşturdu.

Yatırımcılar, yükselen faiz oranları karşısında kazançların vadeli işlemlere çekilmesi üzerine gerçekleşebilecek reel sektör durgunluğundan endişe duyuyor. Bu gelişmelerle artan ticaret gerginliklerinin Çin’in ekonomik büyümesindeki zayıflama olasılığı dahil olmak üzere kararsızlığı artan pazarlara bakışında ciddi yön şaşırmacalarının varlığının gerginliği artırdığı yorumlanıyor.

Berenberg’deki Stewart Cook, “Pek de iyi olmayan bir dizi kurumsal uyarının ortaya çıktığını söyledi. Geçen hafta, son birkaç yıldır sahip olduğumdan daha gergin ve ihtiyatlı hissettim.” dedi.

Asya teknoloji şirketleri Çarşamba günü gerçekleşen Wall Street piyasalarındaki teknoloji hisselerinde kaydedilen düşüşü daha hafif bir şekilde yansıttılar. Eylül ayında gözlemlediğimiz bilgi teknolojileri ve teknoloji endekslerindeki düşüş; endüstri, finans ve tüketici malları endekslerine dayanan bir geri çekilmeye dönüştü.

Borsa İstanbul Küresel Pozitif Harekete Fitil Yakabilir

Borsa İstanbulda Küresellere Ters Orantılı Tablo Yukarı Yönlü Harekete Yol AçabilirBIST 100 endeksinde ikinci seansın ilk 1,5 saatlik dilimine kadar bugün 532,35 puanlık artış kaydedildi. Avrupa piyasalarının günün son işlem saatlerine doğru verilerinde DAX, FTSE 100 ve CAC 40 sırası ile 36,56, 0,78, 59,72 oranında primlenmeler Türkiye hisse senedi piyasalarına paralel gözlemleniyor. ABD Wall Street satış dalgasından aldığı payı dolar kurundaki değer kaybını arkasına destek alarak yukarı yönlü hareketlerle telafi eden BIST 100 endeksi, Avrupa piyasaları üzerinde olumlu bir etki oluşturabileceği gibi ABD borsalarına sıçrayabilecek bir toparlanma yönlü bir hareketin görülebileceği yorumlanıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu