Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Birinci Aşama Ticaret Anlaşması Mümkün! Ancak Diğer Fazlar Uzak Görünüyor

Morgan Stanley, ABD-Çin birinci aşama ticaret anlaşmasının mümkün olduğu kadar iyi olabileceğini söyledi.
Birinci Aşama Ticaret Anlaşması Mümkün! Ancak Diğer Fazlar Uzak Görünüyor
Yorum

ABD ile Çin arasında öngörülen birinci aşama ticaret anlaşmasının büyük olasılıkla imzalanacağını söyleyen Morgan Stanley stratejisti, daha sonraki aşamaların uzak göründüğünü ifade etti.

Morgan Stanley APAC Zirvesi’nde konuşan Morgan Stanley stratejisti Andres Sheets, “Temel örneğimiz, bir ticaret anlaşmasının yapıldığı ve mümkün olduğu kadar iyi olabileceği yönünde. İkinci ve üçüncü aşamalar ise gelecek yıl uzak görünüyor,” dedi.

Sheets’in yorumları, ABD ile Çin arasındaki ticaret müzakerelerinin bir yıldan fazla süredir ticaret savaşına karışmış hale gelmesiyle çeşitli endişelerin ortaya çıktığına işaret ediyor.

Çeşitli Endişeler VarDünyanın en büyük iki ekonomisinin yaşadığı ticaret anlaşmazlığı, finansal piyasaları ve küresel ekonomik görünümü olumsuz etkiliyor. Dün Reuters, ticaret uzmanlarına ve Beyaz Saray’a yakın kişilere dayandırdığı haberinde, birinci aşama ticaret anlaşmasının gelecek yıla ertelenebileceğini belirtti.

Bu haberle birlikte Dow Jones Sanayi Ortalaması 250 puanlık bir düşüş kaydetti. Reuters haberi, Wall Street Journal’ın devam etmekte olan ticaret müzakerelerinin bir çıkmaza girebileceğini bildirmesinin ardından geldi.

Yatırımcılar ise 15 Aralık’ta artırılması beklenen tarifelere odaklandılar. Eğer bir anlaşma sağlanamazsa Trump, Çin tarifelerini artıracağını söylemişti.

Sheets, birinci aşama ticaret anlaşmasında yeterince anlaşma olduğunu ve baskının düşük olduğunu düşündüğünden bahsetti.

Anlaşma Oldukça KapsamlıAynı zamanda oldukça geniş çaplı bir anlaşma olduğunu da dile getirdi. Yine de bunun pazar için çok büyük bir yaklaşım olacağından bahsetti.

Sheets, “Piyasaların geçen ay boyunca yükseliş gösterdiğini düşünüyorum, ilk aşama için beklentiler oldukça yükseldi ve böylece piyasaya sunulmazsa pazarların bundan mahrum kalması riskini artırıyor,” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump, Ekim ayında yaptığı açıklamada Washington ve Pekin’in kısmi bir anlaşmaya vardığını duyurdu. Piyasalar bu haberle birlikte yükselişe geçti. Yayılan iyimserlik, küresel piyasalarda etkisini gösterdi. Buna karşın Trump, bir anlaşma yapılmadığı takdirde Çin’e yönelik tarifeleri artıracağını da duyurdu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu