Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Biden İmzaladı: ABD’de Kripto Düzenlemesinin Detayları Netleşti

ABD’de uzun zamandır beklenen kripto varlıkların düzenlenmesine ilişkin kararname, Başkan Joe Biden tarafından imzalandı. Detaylar haberde...
Biden İmzaladı: ABD’de Kripto Düzenlemesinin Detayları Netleşti
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD son günlerde kripto varlıkların düzenlenmesine dair yeni bir taslak üzerinde çalışıyordu. Konuyla ilgili son gelişmeye göre ABD Başkanı Biden’ın kripto varlıkların düzenlenmesini kapsayan kararnamesi yayınlandı.

ABD Başkanı Joe Biden, ilgili kararnameyi imzaladı ve detaylar ortaya çıktı. Yeni kararname, tüketicinin korunmasına, finansal istikrara, yasa dışı işlemlerin belirlenmesine, ABD liderliğinin teşvik edilmesine, finansal kapsayıcılığa ve inovasyona odaklanmaya imkan sağlayacak.

Yatırımcıların Korunması Amaçlanıyor

Yatırımcıların Korunması Amaçlanıyor

Beyaz Saray’ın internet sayfasında yer alan kararnamede, dijital varlıklar üzerinde son yıllarda patlayıcı bir büyüme görüldüğüne dikkat çekildi. Piyasanın toplam değerinin 3 trilyon dolara yaklaştığı hatırlatılan kararnamede, bu değerin beş yıl önce sadece 14 milyar dolar olduğuna yer verildi.

Yürütme emrine göre Hazine Bakanlığı ve diğer düzenleyici ortaklar, büyüyen dijital varlık sektörünün etkilerini ve tüketiciler, yatırımcılar, işletmeler ve adil ekonomi için finansal piyasalardaki değişiklikleri ele almak için politika önerilerini değerlendirmeye ve geliştirmeye yönlendirerek ABD vatandaşlarını korumakla yükümlü olacak.

Kararnamede piyasadaki riskleri azaltmak için tüm ilgili hükümet kurumları arasında eşgüdümlü eylem planı yapılması gerektiğine yer verildi. Farklı etkilere sahip risklerin dijital varlık inovasyonuna olan yaklaşımının ABD’nin çıkarına olacak şekilde düzenlenmesi gerektiği kaydedildi.

Dijital Dolar için Araştırma Emri

Dijital Dolar için Araştırma Emri

Başkan Biden’ın imzaladığı kararnamede CBDC’ler de kendisine yer buldu. Buna göre potansiyel bir dijital dolar için CBDC’nin ülkenin ulusal çıkarlarına uygun bir şekilde araştırılması ve geliştirilmesi gerektiği vurgulandı.

Son günlerde Rusya’ya Ukrayna’yı işgali nedeniyle, batılı ülkeler tarafından çok ağır yaptırımlar uygulanmaya başlandı. Bu kapsamda Rusların yaptırımları atlatmak için kripto varlıklara yöneleceği konuşuluyordu.

Aynı dönemde ABD’nin dijital varlıklara yönelik düzenleme çalışmalarına hız vermesi, kısıtlayıcı adımlar atacağına dair yorumlar yapılmasına neden olmuştu.

Sabah saatlerinde ABD Hazine Bakanı Janet Yellen tarafından kararnameye dair detaylar paylaşılmış ancak kısa süre içerisinde geri çekilmişti.

Bunun etkisiyle Bitcoin günlük kazançlarını yüzde 10’a çıkararak, 41.000 doların üzerine yükseldi. BTC an itibariyle yükselişini sürdürüyor ve 42.000 doların üzerinde işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%