Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Biden, Asya’daki ABD Ekonomik Liderliğinin Geleceğini Yeniden Düşünmeli

Uzmanlar Biden yönetiminin, yapılan büyük anlaşmalar sonrası Asya-Pasifik'teki ABD ekonomik liderliğinin geleceğini yeniden ele alması gerektiğini söylüyorlar.
Biden, Asya’daki ABD Ekonomik Liderliğinin Geleceğini Yeniden Düşünmeli
Son Güncelleme: 
Yorum

Trump yönetimi Biden’a devretmeye hazırlanıyor. Biden bir zafer elde etmiş olsa da henüz yolun başında ve yeniden düzenlemesi gereken birçok konu olduğu söyleniyor. Bunlardan birisi ise yapılan iki büyük serbest ticaret anlaşmasının ardından ABD’nin Asya’daki ekonomik liderliğinin geleceği.

İki ticaret anlaşmasından ilki Trans Pasifik Ortaklığı (TPP) ve Obama yönetimince müzakere edilmiş ancak Kongre tarafından onaylanmamıştı.
TPP Anlaşması Ülkeleri
Kaynak: Council on Foreign Relations

Başkan Donald Trump daha sonra 2017’de ABD’yi TPP’den çekti. Geri kalan 11 ülke bir yıl sonra Trans-Pasifik Ortaklığı için Kapsamlı ve İlerici Anlaşma’yı imzaladı. Daha yakın zamanda ise Çin, Avustralya, Japonya, Güney Kore ve Güneydoğu Asya ülkeleri de dahil 15 ülke, Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklığı (RCEP) imzaladı.

2,2 milyar kişilik bir pazarı ve 26,2 trilyon dolarlık bir üretimi kapsayan RCEP, küresel olarak en büyük ticaret bloğu oldu. Yeni Amerikan Güvenlik Merkezi’nin CEO’su Richard Fontaine bu anlaşmalar konusunda yaptığı açıklamada, “Şimdiye kadar gelen yönetim TPP’nin geleceğine şu ya da bu şekilde taahhütte bulunmadı,” dedi.

Fontaine daha önce Senatör John McCain’e dış politika danışmanı olarak hizmet vermiş ve ABD Dışişleri Bakanlığı’nda çalışmıştı. Başkan seçilen Joe Biden ve yönetiminin ABD’nin ne TPP’ye ne de RCEP’e taraf olmadığı bir döneme gireceğini açıkladı. Ancak Fontaine, ABD’nin ekonomik liderlik durumunu düşünmesi gerektiğini söyledi.

Fontaine’e göre; Trump ile Biden yönetimi arasındaki büyük bir değişiklik, ikincisinin çok taraflılığa yaklaşımı olacak.
ABD'nin En İyi Ticaret Ortaklarıyla Yılbaşından Bu Yana Toplam Ticareti
Kaynak: Census

Fontaine, “Gelecek dönem başkanı ve ekibi, iklim değişikliğinden küresel sağlıktan pandemiden Çin’e ve diğer tüm türlere kadar dünyanın dört bir yanındaki ortaklar, müttefikler ve benzer fikirlere dahip ülkelerle nasıl çalışacaklarını söylemeye can atıyorlar,” dedi.

ABD’de ticaret, iç siyasete bağlı karmaşık bir konu olmaya devam ediyor. Fontaine, Biden yönetiminin ticaret savaşı sırasında Çin’e ABD vergileri de dahil olmak üzere Trump’ın yaptığı gümrük vergilerinin çoğunu uygulamazken, bu politikaları gelecek yıl miras alacak.

Biden ve ekibi, göreve başladıklarında tarifeleri gözden geçireceklerini ve bunu ortak bir yaklaşım geliştirmeye yönelik potansiyel bir görüşle ABD müttefikleri ve ortaklarıyla yapabileceklerini söyledi. Fontaine, Trump yönetiminin Çin’e uyguladığı gümrük vergilerinin sürdürülüp sürdürülmemesinin ABD-Çin ilişkisinin tonunu belirleyeceğini düşünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu