Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BBVA Yöneticisi Dijital Euro Endişelerinden Bahsetti

Büyük İspanyol bankasının yöneticisi müşteri talebinin netleşmediğini belirtti.
BBVA Yöneticisi Dijital Euro Endişelerinden Bahsetti
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto paraların hızla yaygınlaştığı dönemde, ülkelerin merkez bankaları dijital para çalışmalarını da artırdı. Pek çok ülkenin merkez bankası kendi dijital para testlerin gerçekleştiriyor ya da başlatmaya hazırlanıyor.

İspanyol bankası Banco Bilbao Vizcaya Argentaria’nın (BBVA) bir yöneticisi dijital euro ile ilgili endişelerinden bahsetti. Dijital düzenleme ekibinde yönetici Pablo Urbiola, Avrupa’nın finans yetkililerini dijital para birimlerini dikkatlice araştırmaya çağırıyor.

Müşteri Talebinde Belirsizlik Var

Müşteri Talebinde Belirsizlik Var

Dijital euro ie ilgili müşteri talebinin belirsiz olduğuna dikkat çeken Urbiola, Avrupa Merkez Bankası’nın farklı tasarım seçeneklerini dikkate alarak dijital bir euronun tüm fırsatlarını ve risklerini göz önünde bulundurması gerektiğini vurguladı.

ECB’nin dijital para ile ilgili zorlukları ele almak istediğini belirten Urbiola, dijital bir euro azalan nakit kullanımına yanıt vermeyi amaçlıyorsa, nakit paranın elektronik bir versiyonu olarak tasarlanması gerektiğini düşünüyor.

Yönetici, İspanya’daki bankaların dijital euronun gelişine hazır olduğunu ve BBVA olarak, ECB’nin dijital para biriminin ihracını içeren ön denemelere katıldığını belirtti.

ECB geçtiğimiz günlerde dijital euronun sınır ötesi ödemelerde, yapay paralar ile mücadelede önemli role sahip olacağını açıklamıştı. Banka yapay para projesine örnek olarak Facebook’un Diem projesini gösteriyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%