Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Basel Düzenleyicisi Bitcoin’in Bankalar için Yüksek Riskli Varlık Olduğunu Açıkladı

Basel Bankacılık Denetim Komitesi, Bitcoin gibi kripto para birimlerini elinde tutmak isteyen bankalar için zorlu şartlar önerdi.
Basel Düzenleyicisi Bitcoin’in Bankalar için Yüksek Riskli Varlık Olduğunu Açıkladı

Küresel bir bankacılık denetçileri ve merkez bankaları komitesi olan Basel Bankacılık Denetimi Komitesi (BCBS), Bitcoin ve diğer kripto para birimleri tutmak isteyen bankalar için yeni gereksinimler paylaştı. Gereksinimlerin yer aldığı belgede, 2019’daki rapora dayalı tartışma ve yanıtları içeriyor.

BCBS, GSYİH’in yaklaşık %95’ini temsil eden 62 merkez bankasının müşterek sahibi olduğu Uluslararası Ödemeler Bankası’nın (BIS) himayesi altında hareket eden bir kurum olarak biliniyor.

Bitcoin Bankalar için Riskli Varlık

Bitcoin Bankalar için Riskli Varlık

Kripto paraların yüksek volatiliteye sahip olması ve yasadışı kullanım potansiyeli, BCBS’yi Bitcoin’e %1,250 risk ağırlığı önermeye yöneltti. Bu, esasen bankaların Bitcoin’e maruz kaldıkları her bir dolar değerindeki sermaye için bir dolar sermaye tutmaları gerektiği anlamına geliyor.

BCBS kripto varlıklarını iki ana kategoriye ayırmayı öneriyor. İlk kategori, token haline getirilmiş geleneksel varlıkların yanı sıra etkili stabilizasyon mekanizmalarına sahip kripto varlıkları, yani sabit paraları içeriyor.

İkinci grup, sınıflandırma koşullarından herhangi birini karşılamayan Bitcoin ve diğer varlıkları barındırıyor. BCBS, %1,250’lik yüksek risk ağırlığının, kripto varlıklara muhafazakar yaklaşılmasını gerkeli kıldığını belirtiyor.

Bununla birlikte kripto türevleriyle ilgili olarak, sonucun benzer şekilde muhafazakar olmasını sağlamak için formüldeki değeri tanımlarken dikkatli olunması gerektiğine yer verildi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum