Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Başarılı Girişimcilerin 8 Ortak Davranış Tipi

Diğerlerine göre daha başarılı olduğu görülen girişimcilerin hangi ortak davranış tiplerine sahip olduğunu biliyor musunuz? İşte detaylar;
Başarılı Girişimcilerin 8 Ortak Davranış Tipi
Son Güncelleme: 
Yorum

Riski göze alarak başarıya ulaşmayı hedefleyen girişimciler, cesur kişilikleri ile öne çıkıyorlar. Attıkları imzalar ise yıllar boyunca isimlerinden bahsedilmesini sağlıyor. Geniş bir çerçeveden gözlemledikleri hayata kullanılabilir ve sürdürülebilir çözümler getirerek, daha yaşanılır bir yaşama davet ediyorlar. Çalıştıkları ortamın imkanlarını kullanarak maksimum performansı yakalarlar ve ortamı geliştirmek için de çaba gösterirler. Bu sayede ülke adına oldukça önemli bir görevi de yapmış olurlar.

Her girişimcide bulunan özellikler; yetenek, cesaret ve bilgidir. Dijitalleşen dünyamızda ise daha farklı özelliklere sahip girişimcilerle karşılaşıyoruz. Nesilden nesile değişen beklentilere ve yaşamın getirdiklerine girişimcilerin bu özellikler sayesinde belki de daha iyi adapte olabiliyoruz. Karşılaştıkları zorluklar ve getirdikleri mantıklı çözümlerle de hayatta örnek alabileceğimiz kişilerle tanışmış oluyoruz.

Girişimcilerin sahip olduğu birbirinden farklı özellik ve davranış tipi olabilir. İlgi alanları ve hayata bakış açıları doğal olarak birbirinden farklı olabilir. Tüm bunların yanında birbiri ile benzerlik gösteren ve neredeyse her başarılı girişimcinin sahip olduğu ortak davranışlar vardır. Bu yazımızda sizlere bu ortak davranış tiplerinden bahsedeceğiz. Daha önce sizlerle paylaştığımız Girişimci Nedir, Özellikleri Nelerdir? başlıklı yazımıza da göz atmanızı öneririz.

İşte başarılı girişimcilerin sahip olduğu ortak davranış tipleri sizlerle…

1 Kibir ve Gururdan Uzak Olmak

Kibir ve Gururdan Uzak OlmakElde ettikleri başarı ve sahip oldukları konumdaki liderlikleri ile bildiğimiz girişimciler, kibirden uzak kişiliklerdir. Elde ettikleri başarı ile boş yere kibir yapmazlar ve daha cana yakın tavırları ile tanınırlar. Gurur ise pek literatürlerinde yoktur. İş hayatında herkesin hata yapabileceğini bilirler ve bu nedenle hatalarını üstlenip, özür dilemeyi bilirler. Elde ettikleri başarının yalnızca kendilerinden değil, iyi bir ekipten kaynaklandığının farkındadırlar. Çevreleri ile yardımlaşmayı ve dayanışma içinde olmayı iyi bilirler.

2 Daha Başlamadan İşin Sonucunu Hesaplamak

Daha Başlamadan İşin Sonucunu HesaplamakGittiğiniz yönü bilmiyorsanız, başarılı olmanız pek mümkün değildir. Bu nedenle izleyeceğiniz yolu önceden planlamalı ve işinizi şansa bırakmamalısınız. Bir riski üstlenecekseniz, mutlaka riskli olan yerleri de bilmelisiniz. Başarılı girişimcilerin en önemli davranış tiplerinden birisi şüphesiz, daha yola çıkmadan sonucu hesap edip öyle başlamıştır. Ulaşmak istedikleri noktaları bilirler ve nasıl bir büyüme istediklerinden emindirler. Ne zaman nasıl bir yoldan ilerleyeceklerine daha en başından karar verirler ve nasıl adım atacaklarına dair hep bir fikirleri vardır.

Bu maddeye bağlantılı olarak bir başka girişimci özelliği ise ulaşmak istedikleri noktaya vardıklarında, orada durmayı, daha fazla ilerlemeleridir. Elde ettikleri başarı ile yetinmeyip hep bir tık daha fazlasını isteyen ve yeni ufuklara yelken açan kişilere girişimci denmektedir. Geleceğe dair her zaman yeni fikirleri vardır ve bu şekilde ilerleyip dururlar.

3 B Planları Yoktur

B Planları YokturBaşarılı bir girişimciler, yedek bir plan yapmıyorlar. Çünkü yedek bir plan, hedefe daha rahat bir ulaşım demektir. Rahatlık ise üstlenilen riskin artmasına neden olur. Başarılı girişimcilerin en tipik davranış tipi de budur. Gidecekleri yolda karşılaşacakları bir çaresizlik söz konusu olamaz. Hemen her soruna mantıklı çözümler üretirler ve bu şekilde aynı yolda ilerlerler. Anlayacağınız başarılı girişimciler rahat bir yol izlemek yerine her zaman tetikte olacakları tek bir yol belirliyorlar ve bu yolda azimli bir şekilde ilerliyorlar. Yedek planın her zaman kurtarıcı olduğu bir doğru olsa bile; bir başka açıdan bakıldığında belirlediğiniz yola güvenmediğiniz anlamına gelmektedir.

4 Sürü Psikolojisiyle İlerlemezler

Sürü Psikolojisiyle İlerlemezlerKalabalıkla aynı yönde ilerlemezler ve her daim kendileri için doğru olan yolda ilerlerler. Herkesin yaptığını yapmak ve gittiği yolda gitmek, başarılı yatırımcının özelliği değildir. Her zaman kalabalığın dışına çıkıp, yeni bir şeyler denemenin yolundadırlar ve farkındalıklarını bu şekilde ortaya koyarlar. Kalabalığın olmadığı yerde zorluklarla karşılaşabilirler; ama rekabetin daha az olması iyi bir seçenektir. Eğer işi bitirene kadar azmederlerse büyük bir başarı ile geri döneceklerdir.

5 Tecrübeye Değil, Yapılanlara Bakarlar

Tecrübeye Değil, Yapılanlara BakarlarBir iş görüşmesine gittiğinizde ilk soru kaç yıllık tecrübeniz olduğudur. Başarılı girişimciler ise buna hiç önem vermezler ve bu zamana kadar neler yapıldığına önem verirler. Tecrübenizde elle tutulur bir başarı olmayabilir; ama birkaç ay içerisinde yaptığınız işler, büyük bir kitleye hitap edebilir. Kişilerin 5 yıldır standart bir şekilde mühendislik yapan biriyle, yeni işe başlamış ama dev projelere imza atmayı başarmış bir mühendisin farkına inanırlar. Başarılı girişimciler için geçmiş tecrübeniz değil, geçmişten bu güne neler yaptığınız önemlidir. Çünkü böyle kişiler, tecrübelerini süslemek yerine yaptıkları işleri ortaya koyarlar.

6 Bahane Üretmezler

Bahane ÜretmezlerBaşarılı bir girişimci, bahane üretmek yerine başarısızlığını kabul eder. Bir iş hakkında bahane üretip durursanız, başarıyı en baştan kendinizden uzaklaştırmış olursunuz ve karşıya başarıyı istemediğinizi gösterirsiniz. Eğer yaptığınız hataları kabullenip, sorumluluğu üzerinize alıyorsanız, başarılı olmaya daha yakınsınız demektir. Çünkü hataları kabullenmek size doğruyu gösterecektir ve daha cesaretli bir şekilde yol almanızı sağlayacaktır. Bahaneler üretmek ise işe inanmadığınızın göstergesidir. Başarısız olma korkusu sizi hem hedeften uzaklaştırır hem de hata yapma olasılığınızı arttırır.

7 Zamanı İyi Yönetmek

Zamanı İyi YönetmekZaman yönetimi konusunda başarılı olmayan bir girişimciden, büyük başarılar beklenemez. Eğer zamanınızı kendiniz doldurmuyor ve başkalarının bu zamanı doldurmasına izin veriyorsanız, sürekli şikayet edersiniz. Elinize ise sadece başarısızlık geçer. Başarılı girişimciler ise her saniyenin farkında olmalı ve geçirdikleri her dakikayı kendileri planlamalıdır. Zamanlarını iyi kullanan kişilerdir ve sahip oldukları zamanları en etkin şekilde doldururlar. İşlerini ve kişileri önem derecelerine göre sınıflandırarak gereğinden fazla boş zaman geçirmezler.

8 Çevresindeki Kişileri Kendileri Belirlerler

Çevresindeki Kişileri Kendileri BelirlerlerBaşarılı girişimciler, “arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim” sözünü fazlasıyla önemserler ve çevrelerindeki kişileri kendileri belirlerler. Hem sosyal hem de iş hayatlarında bu oldukça önemli bir konudur. Herkesin çevrenizde yer almasını isteyemezsiniz; istiyorsanız da gereksiz sorunları çekmiş olursunuz. İş ortamında mutlu olacağınız çalışan ve iş arkadaşlarına sahip olmalısınız. İyi anlaştığınız, enerjisi yüksek kişilerle veriminizi arttırabilirsiniz. Sosyal hayatta da aynı durumlar söz konusudur. Arkadaşlarını özenle seçen kişiler, başarılı girişimcilerdir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu